Jak zacząć oszczędzać? Poradnik dla opornych

Wojciech Boczoń
opublikowano: 08-09-2016, 12:48

Początek nowego roku to dobry moment na podejmowanie ważnych decyzji. Wśród tych dotyczących nowych wyzwań zawodowych, aktywności fizycznej lub diety, powinny znaleźć się także plany związane z oszczędzaniem. Co zrobić, żeby tym razem nie spełzły na niczym?

W oszczędzaniu najtrudniejszy jest pierwszy krok. Jeśli go wykonasz, każdy kolejny będzie już znacznie łatwiejszy. Z biegiem czasu oszczędzanie stanie się nawykiem, który wejdzie ci w krew i przestaniesz na niego zwracać uwagę. Początek nowego roku to tradycyjnie dobry moment, by podejmować ważne decyzje. Niech wśród nich znajdzie się także ta dotycząca oszczędzania.

(fot. simpson33 / YAY Foto)

Pamiętaj, że nie od razu Kraków zbudowano. Lepiej zacząć od małych kroków, niż od razu rzucić się na głęboką wodę i po miesiącu stracić motywację. Jeśli należysz do grupy osób, które nie bardzo wiedzą, jak zabrać się za oszczędzanie, to ten poradnik będzie w sam raz dla ciebie. Podpowiadamy proste i sprawdzone metody na wyrobienie sobie oszczędnościowych nawyków.

Odkładaj każdą dwuzłotówkę. To bardzo prosty trik, który nie będzie wymagał od ciebie większego wysiłku. Po prostu po każdych zakupach opłaconych gotówką, sprawdź, czy w portfelu nie została ci moneta o nominale 2 zł. Jeśli tak, wrzuć ją do świnki skarbonki i rób tak przez określony czas. Może to być miesiąc lub kwartał. Zanim się zorientujesz, zdążysz odłożyć kilkadziesiąt złotych. Chcesz uzbierać większą kwotę szybciej? Odkładaj pięciozłotówki lub każde papierowe 10 zł.

Oszczędzaj na końcówkach transakcji. Powyższa metoda nie sprawdzi się, jeśli zakupy opłacasz kartą płatniczą. Możesz jednak zastosować podobne rozwiązanie. Kilka banków ma w swojej ofercie usługę autooszczędzania na końcówkach transakcji. Po każdych zakupach opłaconych kartą, bank będzie zaokrąglał wydaną przez ciebie kwotę w górę i nadwyżkę przekazywał na osobne konto oszczędnościowe. Kwota może zostać zaokrąglona do pełnej złotówki, pięciu złotych czy o określony procent – w zależności od wybranych przez ciebie ustawień. Jeśli w sklepie wydasz na przykład 11,25 zł, to bank zdejmie z twojego konta kwotę 12 zł (zaokrąglenie w górę do pełnej złotówki) lub 15 zł (do okrągłych 5 zł), a nadwyżkę przeleje na osobny rachunek. Na co dzień nie odczujesz że oszczędzasz, a drobne kwoty szybko uzbierają się konkretną sumę.

 

Oszczędzaj na początku miesiąca. Jeśli chcesz zabrać się za oszczędzanie, zapomnij o oszczędzaniu nadwyżek, które zostaną ci w portfelu na koniec miesiąca. Ta metoda się nie sprawdza. Jeśli oszczędzać, to tylko na początku miesiąca. Od razu po otrzymaniu pensji wykonaj przelew na konto oszczędnościowe i „żyj za resztę”. Jeśli zostawisz oszczędzanie na koniec miesiąca, nic z tego nie wyjdzie. Podświadomie będziesz bowiem wliczał sobie pozostałą nadwyżkę do środków dostępnych do bieżącej dyspozycji.

Zacznij traktować oszczędzanie jak kolejny rachunek do zapłacenia. Oszczędzanie potraktuj tak samo priorytetowo, jak opłacenie czynszu, raty kredytu czy faktury za gaz. Skoro regularnie opłacasz swoich wierzycieli, to czemu zaniedbujesz pod tym względem siebie samego? Oszczędzanie potraktuj po prostu jak kolejny rachunek do zapłacenia i zleć dyspozycję w systemie bankowości internetowej w tym samym dniu, kiedy opłacasz należności za inne media.

Ustaw zlecenie stałe. Żeby ułatwić sobie oszczędzanie, zautomatyzuj cały proces. Z decyzją o oszczędzaniu nie czekaj do kolejnej pensji. Zaloguj się po prostu do bankowości internetowej i utwórz zlecenie stałe. Jest to automatyczny przelew wykonywany cyklicznie – na przykład co miesiąc. Jako rachunek docelowy ustaw swoje konto oszczędnościowe. Wpisz dowolną kwotę, na przykład 100 zł, a datę ustal na ten dzień, w którym otrzymujesz co miesiąc pensję. Niech przelew powtarza się regularnie co miesiąc – do odwołania. Nie będziesz musiał pamiętać o oszczędzaniu, a po roku uzbiera się na koncie pokaźna suma.

 

 

Skorzystaj z aplikacji mobilnej. Jeśli wdrażasz w życie plan oszczędnościowy polegający na wyrzeczeniu się określonych przyjemności lub nałogów, pomocna okaże się aplikacja mobilna twojego banku. Za każdym razem, gdy uda ci się przetrwać dzień bez zapalenia papierosa lub ominąć ulubioną kawiarnię na mieście, wykonaj za pomocą telefonu przelew na odrębne konto oszczędnościowe. Niech będzie to równowartość paczki papierosów lub kawy i ciastka. Zobaczysz, że po miesiącu na twoim koncie oszczędnościowym znajdzie się nawet kilkaset złotych. W końcu jedna paczka papierosów kosztuje około 15 zł, a ta kwota przemnożona przez 30 dni w miesiącu daje 450 zł.  Oczywiście będziesz w stanie odłożyć taką kwotę tylko wtedy, gdy pieniądze zamiast kioskarzowi wpłacisz od razu sobie na konto. 

 

Nie bądź anonimowym ciułaczem. Jeśli masz problem z motywacją do oszczędzania, powiedz znajomym, że zaczynasz oszczędzać pieniądze na wybrany cel. Możesz nawet pochwalić się na Facebooku. W końcu nic tak nie motywuje, jak publiczna deklaracja. Między innymi dlatego tak dużą popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju portale społecznościowe dla sportowców. Oprócz podstawowej funkcji monitorującej aktywność, służą też jako grupa wsparcia w chwilach zwątpienia.

Pracujesz w budżetówce? Weź nieoprocentowaną pożyczkę. W wielu instytucjach funkcjonują koleżeńskie kasy oszczędnościowe. Pożyczają pracownikom pieniądze bez procentu i prowizji, a spłata kredytu potrącana jest bezpośrednio z pensji. Jeśli masz problem z regularnym odkładaniem pieniędzy, taka pożyczka może być dobrym sposobem na zbudowanie kapitału oszczędnościowego. Otrzymane pieniądze od razu zamroź na lokacie, a pracodawca będzie co miesiąc pomniejszał twoje wynagrodzenie o należną ratę pożyczki. Takie oszczędzanie to nic innego jak odwrotność kredytu. Dodatkową zaletą jest możliwość zarobienia na odsetkach z lokaty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Boczoń

Polecane