Jak zdobyć dofinansowanie na sukcesję

opublikowano: 23-01-2022, 20:00
aktualizacja: 31-01-2022, 12:14

Nestorzy często zwlekają z przekazaniem biznesu następcom. W przygotowaniu dobrego planu sukcesji pomogą dotacje.

Z danych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) wynika, że 36 proc. przedsiębiorców znad Wisły uważa prowadzone przez siebie firmy za rodzinne. Eksperci agencji szacują jednak, że ten odsetek jest znaczenie większy. Podkreślają, że ciągłość rodzinnych biznesów może zapewnić sukcesja, czyli przejmowanie przez kolejne pokolenie nie tylko zarządzania przedsiębiorstwem, ale także jego własności. Jak się do niej przygotować i ile powinna trwać? Na co należy zwrócić szczególną uwagę? PARP oferuje przedsiębiorcom wsparcie prawne, finansowe i organizacyjne. Program „Sukcesja w firmach rodzinnych” jest finansowany z funduszy unijnych.

Aby uzyskać dofinansowanie, przedsiębiorca powinien zgłosić się do jednego z trzech operatorów programu, właściwego ze względu na lokalizację firmy. Są to: PM Doradztwo Gospodarcze (woj. małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie), Ośrodek Doradztwa i Treningu Kierowniczego (woj. kujawsko-pomorskie, podlaskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie) i spółka Nova Praxis (woj. łódzkie, opolskie, śląskie). Natomiast firmy z woj. lubelskiego i mazowieckiego powinny kontaktować się z dowolnym ze wspomnianych operatorów. Przedsiębiorcy z woj. dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego nie mają już, niestety, szans na wsparcie. Spółka DGA, która była operatorem dla tego regionu, zakończyła nabór.

Doświadczeni eksperci

Co ważne, wspomniani operatorzy mają doświadczenie w szkoleniu firm rodzinnych, a także ekspertów w dziedzinach finansów, prawa, psychologii i zarządzania. Zdiagnozują sytuację MŚP i wskażą szanse oraz zagrożenia związane z ich oddaniem w ręce kolejnego pokolenia. Granty pokryją 90 proc. kosztów projektu, natomiast wkład własny przedsiębiorcy powinien wynieść minimum 10 proc. Na dotacje mogą liczyć tylko firmy, które nie wykorzystały limitu pomocy de minimis. Stawką w konkursie jest dofinansowanie w wysokości ok. 19 tys. zł.

Iwona Augustynowicz z departamentu rozwoju kadr w przedsiębiorstwach w PARP, zauważa, że sukcesja rodzinna to proces wieloetapowy i czasochłonny. Podkreśla, że nestor przekazuje sukcesorowi stopniowo władzę, wiedzę o przedsiębiorstwie, a także jego własność i wartości.

– Często sukcesja rodzinna jest o wiele trudniejszym wyzwaniem niż zwykła sukcesja. Powód? Trzeba rozstrzygnąć sprawy związane nie tylko z prowadzonym biznesem, sposobem zarządzania i kierunkiem rozwoju. W grę wchodzą również rodzinne emocje, oczekiwania i kwestie spadkowe. Jest to proces wieloletni, który wymaga wsparcia wielu specjalistów, w tym m.in. prawnika, eksperta od podatków, coacha biznesu, mediatora i psychologa. Ich doradztwo jest na wagę złota – uważa Iwona Augustynowicz.

Ekscytacje rodzinne

Magdalena Franciszczak, kierownik projektu w spółce DGA, przyznaje, że spotkania z przedsiębiorcami związane z sukcesją rodzinną są często bardzo emocjonalne.

– Rozmowy zaczynają się od wskazania osób z kręgu rodziny, które mogłyby kontynuować pomysł nestora. Następnie analizujemy sytuację firmy pod kątem prawnym i finansowym. Do tego dochodzą kwestie psychologiczne, możliwość dzielenia się rolami w firmie z przyszłymi następcami. To najbardziej ekscytuje członków rodziny – wyjaśnia Magdalena Franciszczak.

Zwraca ponadto uwagę, że uczestnicy programu często po raz pierwszy szczerze rozmawiają z członkami rodziny.

– Dzięki temu poznajemy cele nestora i jego bliskich dotyczące rozwoju firmy. Ta wiedza jest niezbędna w przygotowaniu dobrego planu sukcesji. Często jednak właściciele firm nie są jeszcze gotowi na tego typu rozmowy. Uważają, że zostało im jeszcze sporo czasu na uporządkowanie tych spraw i skupiają się na bieżącej działalności operacyjnej przedsiębiorstwa – tłumaczy Magdalena Franciszczak.

Kompleksowe rozwiązania

Podkreśla, że każda firma, która planuje sukcesję rodzinną, jest w nieco innej sytuacji. Różni się liczbą sukcesorów, stanem prawnym i finansowym, inaczej ma uregulowane kwestie związane z zarządzaniem i know-how.

– Niezwykle istotne jest precyzyjne określenie indywidualnych potrzeb każdego przedsiębiorstwa. Często przedsiębiorcy szukają odpowiedzi na pytania o sukcesję w kancelariach prawnych, u księgowych, doradców podatkowych czy wśród znajomych. Dzięki programowi PARP mogą skorzystać z pomocy doradców sukcesyjnych, którzy dostarczą im kompleksowych rozwiązań dotyczących przetrwania biznesu – mówi Magdalena Franciszczak.

Jednym z beneficjentów programu jest małopolska spółka Samanta Adamek, producent bielizny damskiej. Właściciele firmy wskazali jako sukcesorów córki. Usługi doradcze pomogły wypracować strategię, która przewiduje stopniowe przekazywanie władzy w ciągu pięciu–siedmiu lat. Nestorzy systematyczne oddają coraz więcej obowiązków i uprawnień córkom, które mają coraz więcej kompetencji i większy autorytet w firmie. Po całkowitym odsunięciu się od działalności operacyjnej spółki nestorzy będą pełnić funkcje nadzorcze. Sukcesorki będą zajmować stanowiska w różnych działach firmy, aby uniknąć rywalizacji. Właściciele zaplanowali również przekształcenie firmy ze spółki osobowej w spółkę prawa handlowego zachowując m.in. dotychczasowe umowy kredytowe i leasingowe.

– Sukcesorki przejmą firmę w sposób naturalny dla współpracowników, a przedsiębiorstwo będzie uporządkowane pod względem organizacyjnym, oddłużone i z kapitałem pozwalającym na dalszy rozwój i zapewnienie godziwego bytu nestorom – konkluduje Iwona Augustynowicz.

Dla kogo wsparcie
  • przedsiębiorstwo, które prowadzi co najmniej dwóch członków rodziny, a co najmniej jeden z nich ma istotny wpływ na zarządzanie
  • przedsiębiorstwo, w którym członkowie rodziny mają łącznie udziały większościowe
  • przez członka rodziny rozumie się: zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, małżonka, partnera, powinowatych, osoby przysposabiające lub przysposobione
Na co dofinansowanie
  • wsparcie doradców, którzy zdiagnozują sytuację w firmie, wskażą potencjalne szanse i zagrożenia
  • pomoc w zaprojektowaniu sukcesji pod względem prawnym, finansowym i organizacyjnym
  • na dodatkowe wsparcie 40 godzin usług doradczych mogą liczyć firmy, które po wstępnej diagnozie będą kontynuowały udział w projekcie

Niniejsza publikacja została opracowana przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej. Wyłączną odpowiedzialność za jej treść ponosi Bonnier Business Polska i niekoniecznie odzwierciedla ona poglądy Unii Europejskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane