Jak zdobyć dotację na salon odzieżowy?

25-11-2010, 06:00

Chcesz zdobyć dotacje ale nie wiesz jak? Masz wątpliwości, który konkurs jest dla Twojej firmy? Wyślij pytanie na eurokasa@pb.pl. Zdobędziemy dla Ciebie odpowiedź eksperta.

Pytanie Czytelnika "Pulsu Biznesu":

Aldona Janicka, ECDF
Wyświetl galerię [1/2]

Aldona Janicka, ECDF

Chciałabym otworzyć wraz z mężem własną działalność gospodarczą, a dokładniej mówiąc sklep z odzieżą damską i moje pytanie: Czy jest jakaś szansa na dotację z UE na otworzenie takiego biznesu? Zaznaczam, że oboje pracujemy, ale niestety za najniższą średnią krajową i ledwo starcza na utrzymanie więc kredyt nie w chodzi w grę, gdyż zapewne nawet nie mamy zdolności kredytowej + umowy na czas określony. Stąd też moje pytanie czy jest w ogóle szansa na taką „pomoc” ze strony instytucji, która wspiera młodych ludzi?

Odpowiada Aldona Janicka, Konsultant ds. funduszy UE, ECDF:
Wsparcie na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej np. w formie sklepu z odzieżą damską można otrzymać w ramach projektów z działania 6.2 Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia, w ramach Programu Operacyjnego  Kapitał Ludzki. Nie jest to wsparcie skierowane wyłącznie do osób bezrobotnych, choć są to grupy uprzywilejowane w ramach projektów. W celu uzyskania szczegółowych informacji o projektach 6.2 realizowanych w regionie najlepiej zgłosić się do właściwego dla miejsca zamieszkania urzędu pracy. Tam też ewentualnie urzędnik może udzielić informacji o kryteriach, jakie muszą spełniać uczestnicy projektów, tzn. czy jako osoby pracujące mogliby Państwo zakwalifikować się do projektu.
Pomoc w ramach projektów z działania 6.2 PO KL realizowana jest w 3 formach, przy czym  najważniejsza to bezzwrotna pomoc finansowa w wysokości do 40 000 zł na zakupy inwestycyjne związane z uruchomieniem własnej działalności gospodarczej, czyli w tym przypadku na uruchomienie sklepu. Drugą formą jest bezzwrotna pomoc finansowa do 1 100 zł miesięcznie (przez okres 6 lub 12 miesięcy) na bieżące opłaty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (opłaty za czynsz, media, ZUS, itd.). Projekty zakładają też bezpłatne szkolenia oraz doradztwo w zakresie uruchamiania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Jak zdobyć dotację na salon odzieżowy?