Jak zdobyć pożyczki z unijnym wsparciem

opublikowano: 24-11-2021, 20:00

Wiele firm powstało lub pokonało trudności spowodowane pandemią dzięki preferencyjnemu wsparciu z BGK.

Pożyczki unijne z regionalnych programów operacyjnych (RPO), program „Pierwszy biznes-wsparcie w starcie”, poręczenia finansowe, wejścia kapitałowe, dofinansowanie innowacji – to wachlarz preferencyjnego wsparcia będący w zasięgu MŚP. Oferuje je Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) we współpracy z pośrednikami finansowymi i urzędami marszałkowskimi. Programy BGK ułatwiają przedsiębiorcom obsługę bieżących zobowiązań i pomagają im zmagać się ze skutkami kryzysu wywołanego pandemią.

Najmniejsi wśród beneficjentów:
Najmniejsi wśród beneficjentów:
Przemysław Derwich, dyrektor biura projektów i produktów kapitałowych w BGK, podkreśla, że z preferencyjnego wsparcia korzystają głównie mikro i małe firmy.

Uzupełnienie oferty rynkowej

Przemysław Derwich, dyrektor biura projektów i produktów kapitałowych w BGK, wyjaśnia, że pożyczki z unijnym wsparcie są uzupełnieniem oferty komercyjnej dla MŚP. Najczęściej korzystają z nich przedsiębiorcy działający w branżach gastronomicznej, turystycznej, budowlanej i transportowej. Na liście beneficjentów są również salony fryzjerskie, kosmetyczne, firmy zajmujące się konserwacją i naprawą pojazdów oraz zarządzaniem nieruchomościami.

– Nasza oferta jest atrakcyjniejsza niż rynkowa. Wyróżnia się niskim oprocentowaniem i brakiem dodatkowych kosztów. Wspieramy MŚP w prowadzeniu inwestycji, projektów dotyczących efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii (OZE), a także rewitalizacyjnych i związanych z rynkiem pracy – wylicza Przemysław Derwich.

Jeśli chodzi o pożyczki finansujące inwestycje w OZE i poprawę efektywności energetycznej – beneficjenci mogą przeznaczać je m.in. na termomodernizację siedziby firmy lub wymianę linii produkcyjnych na bardziej nowoczesne i zużywające mniej energii. Do tej pory na tego typu projekty MŚP otrzymały łącznie ponad 325 mln zł z dostępnej puli 406 mln zł.

Przemysław Derwich zwraca uwagę, że największym programem wsparcia dla przedsiębiorców są pożyczki unijne z RPO.

– BGK współpracuje z 15 urzędami marszałkowskimi – z wyjątkiem województwa śląskiego. W ramach tej kooperacji oferujemy pożyczki finansowane z funduszy unijnych. Na ten cel przeznaczyliśmy ok. 5,5 mld zł. Udzieliliśmy wsparcia dla 25 tys. firm na łączną kwotę ponad 5 mld zł – podkreśla Przemysław Derwich.

W ofercie BGK są dostępne także poręczenia finansowane z RPO. Mogą po nie sięgnąć firmy z czterech województw: dolnośląskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i wielkopolskiego. Wsparcie pokrywa część zobowiązań przedsiębiorcy.

– Dotychczas udzieliliśmy firmom 857 poręczeń o łącznej wartości ok. 270 mln zł – zaznacza Przemysław Derwich.

Wejścia kapitałowe

Wsparcie z RPO czeka również na spółki z krótkim stażem. Chodzi o wejścia kapitałowe. Mogą z nich korzystać początkujący przedsiębiorcy, którzy dopiero rozkręcają biznes i brakuje im pieniędzy na wdrażanie pomysłów. BGK chce, aby w poszczególnych województwach działali silni inwestorzy, którzy będą wspierali młode firmy kontaktami biznesowymi i sporym kapitałem. Dzięki funduszom inwestycyjnym, z którymi podpisują umowy, początkujący przedsiębiorcy lepiej poznają potrzeby rynku i szybciej dopracują swoje produkty.

– Wsparcie dotyczy wykupienia udziałów firm, które dopiero powstały lub są w fazie szybkiego rozwoju. Program jest skierowany do spółek z sześciu województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, podlaskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego. Dotychczas wsparliśmy 54 przedsiębiorstwa łączną kwotą ok. 85 mln zł. Są to głównie start-upy. Otrzymały one finansowanie m.in. na rozkręcenie biznesu, prowadzenie badań naukowych i rozwijanie produktów – wyjaśnia Przemysław Derwich.

W ofercie BGK nie brakuje pożyczek na zakładanie działalności gospodarczej. Są one dostępne w województwach: podkarpackim, świętokrzyskim, zachodniopomorskim, dolnośląskim, podlaskim, lubuskim, opolskim, łódzkim i lubelskim. Do tej pory nowi przedsiębiorcy otrzymali finansowanie w łącznej wysokości 66 mln zł.

Wsparcie covidowe

Przez ostatnie półtora roku, czyli od wybuchu pandemii, BGK przyznaje firmom także tzw. wsparcie covidowe. Są nim pożyczki płynnościowe finansowane z RPO. Większość z nich została już rozdzielona.

Natomiast pożyczki płynnościowe z programu Inteligentny Rozwój są dostępne do końca roku.

– Komisja Europejska pracuje nad wydłużeniem tego okresu o kolejnych sześć do 12 miesięcy – zaznacza Maciej Henkiel, dyrektor biura funduszy europejskich w BGK.

Warto podkreślić, że na specjalne wsparcie innowacji mogą liczyć przedsiębiorcy prowadzący projekty na Pomorzu. Preferencyjnych pożyczek udziela Pomorski Fundusz Rozwoju 2020+, współpracujący z BGK. Są one przeznaczone dla firm na wczesnym etapie rozwoju. Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o pożyczkę w wysokości od 200 tys. zł do 5 mln zł. Sfinansuje ona przedsięwzięcia B+R od poziomu demonstracji prototypu w warunkach operacyjnych do sprawdzenia technologii w warunkach rzeczywistych. W grę wchodzi też wczesny poziom prac badawczo-rozwojowych.

Aleksandra Kwiatkowska, dyrektor biura rozwoju instrumentów finansowych w BGK, zwraca uwagę na program „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”. W jego puli jest ponad 400 mln zł. Program oferuje trzy rodzaje pożyczek: na założenie działalności gospodarczej, utworzenie miejsca pracy i bezpłatne usługi szkoleniowo-doradcze. Pośrednicy finansowi pomagają przyszłym przedsiębiorcom napisać biznesplan i przygotować dokumentację niezbędną do uruchomienia działalności.

– Do programu kwalifikują się osoby bezrobotne zarejestrowane w urzędzie pracy, studenci ostatniego roku studiów, poszukujący pracy absolwenci i opiekunowie osób niepełnosprawnych – wylicza Aleksandra Kwiatkowska.

Największym zainteresowaniem wśród wnioskodawców programu cieszy się pożyczka na podjęcie działalności gospodarczej. Korzystają z niej studenci ostatniego roku studiów wyższych, osoby bezrobotne zarejestrowane w urzędach pracy oraz absolwenci szkół lub uczelni wyższych, którzy mają dyplom lub tytuł zawodowy nie dłużej niż cztery lata. Pośrednicy finansowi udzielają pożyczki na maksymalnie siedem lat. Jej wysokość to ok. 104 tys. zł. Pożyczki są oferowane na preferencyjnych warunkach. Ich oprocentowanie jest niskie.

Na bieżącą działalność

Dzięki programowi „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie” powstają nowe firmy, najczęściej jednoosobowe działalności. Przedsiębiorcy świadczą głównie usługi, działają też w sektorach handlu i produkcji. Pożyczkobiorcy prowadzą też zakłady kosmetyczne, kawiarnie, żłobki, przedszkola i gabinety rehabilitacyjne.

– Od przedsiębiorcy zależy, na co chce przeznaczyć pożyczkę. Może to być zakup środków trwałych, sprzętu, wyposażenia, maszyn niezbędnych do prowadzenia biznesu. Pożyczka sfinansuje też koszty bieżące działalności, w tym m.in. raty leasingowe, szkolenia czy kursy. Katalog wydatków jest bardzo szeroki. Musi być jednak związany z celem przyznanego wsparcia – tłumaczy Aleksandra Kwiatkowska.

Wybawieniem dla wielu MŚP jest – oprócz finansowania dłużnego – wsparcie kapitałowe. Marek Ulman, koordynator w Krajowym Punkcie Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich, przestrzega przedsiębiorców przed oddawaniem zbyt dużej części firmy pod kontrolę inwestora kapitałowego.

– Zaleca się, aby nie przekraczała ona 25 proc. udziałów spółki w ramach pierwszej rundy finansowania. Jeżeli oddamy zbyt dużą część firmy, nastąpi rozwodnienie odpowiedzialności i może dochodzić do konfliktów w pozyskaniu kapitału w kolejnych rundach – wyjaśnia Marek Ulman.

Niniejsza publikacja została opracowana przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej. Wyłączną odpowiedzialność za jej treść ponosi Bonnier Business Polska i niekoniecznie odzwierciedla ona poglądy Unii Europejskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane