Jak zgarnąć granty na innowacje

Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Nie brakuje chętnych na dotacje dostępne w drugiej rundzie konkursu EIC Accelerator. Kolejna zakończy się 5 października.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Jakie jest zainteresowanie konkursem EIC Accelerator wśród przedsiębiorców
  • Co jest nowością w tegorocznych naborach

Jak zgarnąć granty na innowacje

opublikowano: 26-06-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Nie brakuje chętnych na dotacje dostępne w drugiej rundzie konkursu EIC Accelerator. Kolejna zakończy się 5 października.

MŚP i start-upy mogą ubiegać się o granty przyznawane bezpośrednio przez Komisję Europejską (KE). Druga runda prowadzonego przez KE konkursu EIC Accelerator już się zakończyła. Dofinansowanie - wciąż dostępne - jest przeznaczone dla przedsiębiorców, które tworzą nowatorskie rozwiązania. Budżet naboru przewidziany na ten rok wynosi 1,16 mld EUR.

— Zgodnie z informacjami Europejskiej Rady ds. Innowacji przedsiębiorcy złożyli w sumie 986 wniosków o dofinansowanie, czyli o 107 mniej niż w pierwszym naborze — mówi Karolina Jóźwik, starszy konsultant w Crido.

Finansowanie mieszane

Wyjaśnia, że kwota wnioskowanego przez przedsiębiorców wsparcia nie została jeszcze opublikowana. Wiadomo jednak, że jej większość stanowi tzw. finansowanie mieszane. Łączy ono kapitał własny lub finansowanie kapitałowe (o wartości od 500 tys. do 15 mln EUR) z Funduszu EIC z dotacjami w wysokości do 2,5 mln EUR. Aż 638 przedstawicieli biznesu ubiegało się o ten rodzaj dofinansowania.

Przedstawiciele Europejskiej Rady ds. Innowacji wskazują na rosnącą liczbę wniosków składanych przez polskie firmy.

— Komisja Europejska przykłada dużą wagę do równości płci w projektach zgłaszanych przez przedsiębiorców. Pozytywną wiadomością jest odsetek wniosków składanych przez firmy zarządzane przez kobiety. Z 14 proc. w marcowym naborze wzrósł on do 15 proc w czerwcowym konkursie — mówi Karolina Jóźwik.

Bez wniosku wstępnego

Nowością w tegorocznych naborach jest zastosowanie schematu tzw. szybkiej ścieżki, finansującego innowacje polskich firm. Przedsiębiorstwa typu start-up i scale-up, wspierane przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii, nie muszą składać wniosku wstępnego uprawniającego firmę do udziału w konkursie EIC Accelerator. Schemat szybkiej ścieżki umożliwia im znaczne skrócenie procesu ubiegania się o wsparcie i zmniejsza liczbę nakładanych na nie obowiązków administracyjnych.

— Firmy wspierane przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii mają udokumentowane osiągnięcia. Nie ma potrzeby, aby ponownie podlegały tzw. weryfikacji wstępnej — zaznacza starszy konsultant w Crido.

Trzecia runda naboru zakończy się 5 października.

— Będzie to już ostatnia w tym roku szansa na ubieganie się o dofinansowanie w ramach konkursu EIC Accelerator. Nowe nabory odbędą się najprawdopodobniej w przyszłym roku. Na razie nie wiadomo, na jakich zasadach będą prowadzone — wyjaśnia Karolina Jóźwik.

Zwraca uwagę, że obecny konkurs jest podzielony na dwa etapy. Najpierw należy złożyć wniosek wstępny liczący maksymalnie pięć stron. Eksperci mają cztery tygodnie na jego rozpatrzenie. Jeżeli ocenią go pozytywnie, przedsiębiorca może złożyć właściwy wniosek o wsparcie.

Niniejsza publikacja została opracowana przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej. Wyłączną odpowiedzialność za jej treść ponosi Bonnier Business Polska i niekoniecznie odzwierciedla ona poglądy Unii Europejskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane