Jaka Europa po pandemii? [Forum Ekonomiczne w Karpaczu]

opublikowano: 08-09-2020, 08:33

Forum Ekonomiczne, odbywające się w tym roku w Karpaczu, to miejsce spotkań i dyskusji na temat bezpieczeństwa, perspektyw rozwoju gospodarczego i najważniejszych współczesnych wyzwań. Tak relacjonowaliśmy wydarzenie na żywo.

Partner relacji:

III DZIEŃ FORUM EKONOMICZNEGO

15:20

na tym kończymy relację z Forum Ekonomicznego. To były intensywne trzy dni dyskusji, wymiany myśli i nawiązywania kontaktów. W najbliższych dniach w Pulsie Biznesu kolejne teksty podsumowujące tegoroczną edycję. 

15:05

Sporo tematów dotyczących Białorusi, ale poruszane były też wątki związane z Ukrainą. 

14:00

Jeszcze kilka słów od Swiatłany Cichanouskiej

13:45

Przypomnijmy, że gościem tegorocznej edycji wydarzenia była Swiatłana Cichanouska. Wczoraj odebrała specjalną nagrodę Forum Ekonomicznego. 

13:10

Jeszcze jedna rozmowa w studiu Pulsu Biznesu. 

- Ta ustawa jako taka jest na pewno bardzo potrzebna i na pewno poprawi poziom cyberbezpieczeństwa w Polsce i jest oczekiwana. Natomiast zapisy, które w niej są i te kryteria, które są nietransparentne, nieobiektywne, niemierzalne są bardzo dyskusyjne - mówi Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska.

12:46

Rzecznik Finansowy Mariusz Golecki i Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wojciech Murdzeki zapowiadają powstanie programu edukacji finansowej. 

12:36

Więcej konkretów o neutralności emisyjnej w strategii PKN Orlen

12:02

Przenosimy się na do panelu poświęconemu edukacji. Pandemia i związany z nią lockdown były wielkim wyzwaniem dla uczniów i nauczycieli, zmuszonych do przejścia na naukę zdalną. 

11:50

Dużo uwagi poświęcono w Karpaczu sytuacji na Białorusi. O przyszłości naszych sąsiadów mówił m.in. minister Zbigniew Rau. 

11:40

Pocieszające wiadomości dla startupów.

11:10

W Pulsie Biznesu również tekst o tym jak PKN Orlen zauważył trend i ogłosił neutralność emisyjną do 2050 r. 

Przewagą Orlenu jest to, że wciąż otrzymuje darmowe uprawnienia do emisji, podczas gdy energetyka już nie ma tego przywileju. Przewaga nie będzie jednak wieczna. Dlatego Orlen bierze zielonego byka za rogi - pisze Magdalena Graniszewska.  

10:50

Dużo ciekawych treści na temat Forum znajdziecie w dzisiejszym Pulsie Biznesu. 

Tu komentarz dotyczący panelu „Gospodarka światowa w czasach zarazy”. 

"Ministrowie potwierdzili oceny już znane. Tadeusz Kościński podkreślił, że inwazji koronawirusa nikt nie mógł przewidzieć, ale jeśli już zaatakował, to polskie finanse publiczne zastał w sytuacji najkorzystniejszej. Budżet na 2020 r. był zrównoważony, dlatego stało się możliwe stworzenie ratunkowej poduszki finansowej"

Cały tekst tutaj>>

10:30

Kilka rad od Zbigniewa Jagiełły, prezesa PKO BP

10:00

Poznaliśmy laureatów kolejnych nagród. Firmą Roku zostało PGNiG

9:40

Witamy w relacji z ostatniego dnia Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Na początek podsumowanie jednego z wczorajszych paneli, na którym PKN Orlen wyjaśniał cele fuzji i opowiadał o planach koncernu multienergetycznego. 

 Cel fuzji jest prosty – zależy nam na zbudowaniu koncernu multienergetycznego, który będzie obejmował swoją działalnością wiele obszarów, od produkcji prądu po wyroby  petrochemiczne. Chcemy zbudować potencjał przez integrację tych podmiotów bo widzimy synergie, i możliwość wielu optymalizacji – tłumaczył Robert Śleszyński, dyrektor wykonawczy ds. Inwestycji Kapitałowych, PKN ORLEN, podczas debaty „Fuzje i przejęcia PKN ORLEN jako odpowiedź na trendy związane z budową zintegrowanych łańcuchów wartości”. - Nie mówimy o prostym doklejaniu spółek do grupy. Pracujemy nad nową strategią, która pokryje nowe obszary działania. Kapitalizacja na poziomie 60 mld zł nas nie zadawala, chcemy wzmocnić naszą pozycję. Przyczynią się do tego optymalizacja oraz nowe inwestycje w OZE – dodał.

I jak podkreślał, na pewno w nowej strategii znajdzie się dojście do zeroemisyjności w 2050 r., co prezes spółki Daniel Obajtek ogłosił podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.  

Natomiast opinia ekspertów biorących udział w debacie na temat tej fuzji była jednomyślna i jednoznaczna - nareszcie do niej dojdzie. Choć niektórzy są przekonani, że jest o dwie dekady spóźniona.   

II DZIEŃ FORUM EKONOMICZNEGO

17:20

Na koniec drugiego dnia Forum Ekonomicznego w Karpaczu rozmowa z Pawłem Borysem, prezesem PFR. A relację będziemy kontynuować w czwartek, który będzie ostatnim dniem  wydarzenia.

17:02

W Karpaczu nie mogło zabraknąć tematów związanych ze sportem. Dyskutowano m.in. na temat igrzysk europejskich. 

16:40

Jeszcze kilka słów na temat transformacji energetycznej i drogi, jaką obrał PKN Orlen. 

16:30

Kolejny gość w naszym studio. Tym razem ekspert od rynku nieruchomości Michał Sapota, HRE Investments. 

16:00

- Prosimy wszystkie kraje o uszanowanie naszej niezależności. Głęboki kryzys polityczny to wewnętrzna sprawa Białorusinów. Ale jeśli nie będzie w stanie znaleźć dobrej drogi wyjścia z tego, na pewno poprosimy o pomoc - mówi Cichanouska. 

15:40

Trwa panel "Europa po pandemii: Solidarność, Wolność, Wspólnota?". Gościem specjalnym jest Swiatłana Cichanouska, rywalka Aleksandra Łukaszenki w wyborach prezydenckich na Białorusi. 

- Nazywam się Swiatłana Cichanouska, jestem uważana za wybraną na prezydenta Białorusi - zaczęła swoją wypowiedź. 

15:00

Wczoraj Daniel Obajtek ogłosił neutralność emisyjną PKN Orlen do 2050 roku, a dziś spółka przedstawia więcej założeń tego planu. 

14:46

Jeszcze o roli i procesie powstawania tarczy antykryzysowej

14:20

Temat Polaków żyjących za granicą podejmowany jest podczas debaty "Polonia partnerem spółek skarbu państwa". Uczestnicy dyskusji starają się odpowiedzieć na pytania czy nadchodzi czas coraz intensywniejszej współpracy Polski z Polonią także w sferze gospodarki na globalnych rynkach?

13:32

O stanie państwowych finansów mówi w Karpaczu minister Tadeusz Kościński. 

Jak czytamy w depeszy PAP: 

Szef resortu finansów, który wziął udział w jednym z paneli dyskusyjnych organizowanych w ramach odbywającego się w Karpaczu Forum Ekonomicznego podkreślił, że podejmowane dotąd przez polski rząd działania związane z walką z kryzysem gospodarczym spowodowanym epidemią są „kupieniem mostu, który pozwoli przejść przez kryzys”. Dodał przy tym, że kolejny ogólnokrajowy lockdown jest bardzo mało prawdopodobny.

13:06

PFR w Karpaczu wraca do czasu lockdownu i wykuwania tarczy antykryzysowej. Kulisy tego procesu ujawnia wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur.  

12:50

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk opowiada o postępach w realizacji programu 100 obwodnic.

12:23

Trwa również dyskusja na temat cyberbezpieczeństwa samorządów. Punktem wyjścia do rozmowy są raporty NIK, z których wynika, że są problemy z bezpieczeństwem informacji w urzędach. Często są to problemy z kwestiami elementarnymi m.in. brak bieżącego aktualizowania systemów/programów, czy po prostu brak stosownej polityki bezpieczeństwa.

12:08

Ambasador Francji zadowolony z dyskusji podczas Forum Ekonomicznego. 

11:48

Jedna z trwających debat dotyczy promocji Polski za granicą i roli Polonii w skutecznej walce o polskie interesy. Uczestnicy zastanawiają się jaki potencjał tkwi w ok. 20-milionowej społeczności Polaków rozproszonych po różnych częściach świata.

11:27

Energetyka także dzisiaj będzie wiodący tematem dyskusji.

11:02

O konieczności postawienia na usługi cyfrowe mówi w Karpaczu Marek Zagórski, minister cyfryzacji. 

10:40

Dzień również dwie dyskusje na temat roli gamingu w biznesie. O 11:45 w ramach Strefy Innowacji rozpocznie się dyskusja pt. "Gaming made in Poland", a o 14:15 panel"Przyszłość branży gamingowej", gdzie jednym z tematów będzie wpływ lockdownu na rozwój tej dziedziny. 

10:30

Pracowity dzień także w strefie SGH. 

10:00

W Karpaczu poruszane są ważne tematy globalne, ale też lokalne. 

9:30

Studio Pulsu Biznesu odwiedził kolejny gość - prezes PGNiG Jerzy Kwieciński. Opowiadał m.in. o współpracy spółek, inwestycjach w zieloną energię, transformacji energetycznej, współpracy z Toyotą przy rozwoju technologii wodorowej w Polsce oraz o poszukiwanych innowacjach w gazownictwie

9:15

W ramach podsumowania wczorajszych dyskusji jeszcze kilka ważnych wniosków dotyczących polityki energetycznej. 

Plan realizacji Polityki Energetycznej Polski 2040 zakłada m.in. spadek udziału węgla w wytwarzaniu energii elektrycznej do 60 proc. w 2030 r. Do tego czasu udział OZE w finalnym zużyciu energii brutto ma wzrosnąć do 21 proc. Do 2033 r. ma zostać wdrożona energetyka jądrowa. Ponadto plan przewiduje poprawę efektywności energetycznej o 23 proc. do 2030 r. w stosunku do prognoz z 2007 r. i  ograniczenie emisji CO2 o 30 proc. w stosunku do 1990 r. W jaki sposób osiągnąć te cele  - dyskutowali eksperci poświęconej polityce energetycznej Polski 2020, której partnerem był PGNiG. Zgodzili się co do tego, że to dla nas wielka szansa. Transformacja polskiej gospodarki na zeroemisyjną ma przynieść 300 tys. nowych miejsc pracy i pobudzi inwestycje, pozwolić nam na szybsze wyjście z kryzysu spowodowanego Covid 19.  

9:05

Przyznano również nagrodę w kategorii Organizacja Pozarządowa Roku. Otrzymał ją kierowany przez harcmistrza Grzegorza Nowika Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej.

9:00

Relację z drugiego dnia Forum Ekonomicznego zaczynamy od nadrobienia zaległości z wieczora. A najważniejsza informacja z Karpacza to przyznanie nagrody Człowieka Roku Danielowi Obajtkowi, prezesowi PKN Orlen. Tak nagrodę skomentował sam laureat.

I DZIEŃ FORUM EKONOMICZNEGO

17:15

Relację z pierwszego dnia Forum Ekonomicznego kończymy rozmową z Adamem Łąckim, prezesem Krajowego Rejestru Długów. 

- Sytuacja zatorów płatniczych w czasie pandemii pogorszyła się. Około 65 proc. przedsiębiorców mówi w tej chwili, że spływ należności jest znacznie gorszy. Sytuację zatorów płatniczych jako Krajowy Rejestr Długów obserwujemy już od bardzo dawna, prawie od 10 lat w badaniu "Portfel należności polskich przedsiębiorstw", natomiast w tej chwili mamy sytuację wyjątkową i to na pewno odbija się mocno na polskich przedsiębiorcach - powiedział w studiu Pulsu Biznesu. 

16:59

O roli sponsoringu sportowego w budowaniu wizerunku opowiadał Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. 

16:54

Śledzimy teraz panel dyskusyjny na temat innowacji w biznesie. Uczestnicy rozmawiają na temat Big Data, IoT, cloud computing, machine learning i innych nowych technologiach wprowadzanych przez współczesne biznesy. 

16:50

Więcej o planach ministra klimatu w kontekście transformacji energetycznej:

„Po raz pierwszy dostępne będą tak znaczące środki na transformację - 60 mld zł, dla których pięć polskich regionów węglowych musi znaleźć dobre, mądre, atrakcyjnie ekonomiczne projekty (...). Konkretne strategie sprawiedliwej transformacji w regionach powinny być gotowe na koniec tego roku, by w początkach przyszłego roku zostały zasilone wiarygodnymi projektami” – mówił Michał Kurtyka podczas jednej z debat Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Więcej wypowiedzi ministra na stronie PB.pl>>>

16:45

Kolejny istotny temat to cyfrowa transformacja, która podczas pandemii nabrała tempa. 

16:20

Ważnym tematem jest w Karpaczu jest też transformacja energetyczna. 

15:45

Trwają kolejne dyskusje, dotyczące m.in. polityki energetycznej. 

15:30

Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz poinformowała w Karpaczu o programie wsparcia dla białoruskich firm. 

- Premier Mateusz Morawiecki zobowiązał nas do tego, aby przygotować program, który sprawi, że młode spółki technologiczne, firmy, które dzisiaj są aktywne i działają na rynku białoruskim znalazły swoją bezpieczną zatokę, swój bezpieczny port w Polsce" - zapowiedziała. 

15:05

W Karpaczu pojawiała się spora reprezentacja gości z Ukrainy. Za chwilę rusza panel dyskusyjny poświęcony procesu modernizacji kraju w ciągu ostatniego roku. 

14:55

Studio Pulsu Biznesu odwiedził Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Zapowiedział przedstawienie nowej strategii spółki w październiku. 

14:36

- Chciałbym zwrócić uwagę na ważną rzecz w kontekście łańcucha dostaw. Bardzo ważną datą był 1 kwietnia i ograniczenie do trzech klientów na jedną kasę. Dosyć szybko pokazaliśmy, że dostarczamy żywności i nie trzeba jej kupować na zapas, ale to kolejne ograniczenie było ogromnym wyzwaniem. Ogromną pozytywną rolę odegrali nasi pracownicy. W ciągu kilku godzin podjęliśmy decyzję o wydłużeniu pracy naszych sklepów i ponad 500 sklepów otworzyliśmy całodobowo. A to był czas przedświąteczny. Dzięki ogromnej współpracy i poczuciu misji, że chcemy zaopatrzyć naszych klientów udało się zorganizować i wydłużyć czas pracy - opowiada Wlaźlak. 

14:25

- To oczywiście niełatwy czas. Ale takie czasy budują też ludzi i budują więzi. W tych czasach najważniejsza jest solidarność, współpraca i zaufanie. To są wartości pozwalające wyjść z kryzysu i to wyjść silniejszym - mówi Włodzimierz Wlaźlak, prezes Lidl Polska. 

14:04

- Trudno sobie wyobrazić co dziś działoby się w Polsce, gdyby nie szybko uruchomiona tarcza finansowa i kolejne formy pomocy, jaka trafiła na rynek. Dziś możemy patrzeć w przyszłość z umiarkowanym optymizmem. Notujemy najpłytszą recesję pośród dużych gospodarek, a licząc statystycznie, jesteśmy pod tym względem trzecim krajem w UE, za Finlandią i Litwą - kontynuuje Jadwiga Emilewicz.

13:53

- Czasy kryzysu to są czasy redefiniowa pojęć, i z pewnością obecny kryzys redefinuje wiele pojęć nie tylko ekonomicznych. Wywołuje pytania czy Unia Europejska jest teraz potrzebna? Warto dziś przypomnieć idee ojców założycieli Unii Europejskich i wrócić do wartości - mówi wicepremier Jadwiga Emilewicz, uczestnicząca w panelu dyskusyjnym. 

13:45

Tegoroczna edycja forum pod wieloma względami jest wyjątkowa. 

13:10

Trwają kolejne wystąpienia w ramach sesji plenarnej "W poszukiwaniu siły napędowej europejskiej gospodarki". Prelegenci odpowiedzą m.in. na pytania: Jak na tle innych prezentuje się Europa Środkowo-Wschodnia? Jak najlepiej wykorzystać potencjał regionu na rzecz rozwoju współpracy gospodarczej w ramach całej UE? Gdzie szukać siły napędowej, która pozwoli utrzymać odpowiednie tempo rozwoju gospodarczego Europy?

12:45

Raport omawia teraz dr Piotr Maszczyk z SGH.

- Są jeszcze dwa scenariusze – realistyczny i pesymistyczny. W pesymistycznym wpadniemy w pułapkę średniego rozwoju. Jeśli nie dokonamy redefinicji źródeł wzrostu, widmo tego scenariusza zacznie się do Polski zbliżać - mówi.

12:30

- Pandemia wywołała spustoszenie w gospodarce. Można powiedzieć, że wygraliśmy bitwę, ale nie wygraliśmy całej wojny. My, Polacy, jesteśmy przedsiębiorczy, dzięki temu poradzimy sobie z pandemią, a także wykorzystamy szanse z nią związane - mówi podczas sesji plenarnej Piotr Wachowiak. 

12:12

Trwa prezentacja raportu SGH i Forum Ekonomicznego. Gości powitali już Zygmunt Berdychowski (organizator Forum Ekonomicznego) oraz Piotr Wachowiak (rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie). 

11:51

Coraz bliżej do oficjalnej inauguracji Forum Ekonomicznego.

11:26

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek opowie w Karpaczu o planach rozwoju w długiej perspektywie. 

11:15

Więcej na temat raportu przygotowanego przez SGH

10:50

W sesji plenarnej rozpoczynającej się o godz. 13:30 o sile napędowej dla europejskiej gospodarki będzie mówił Paweł Borys, prezes PFR

9:20

Tegoroczne Forum Ekonomiczne rozpocznie się od prezentacji „Raportu SGH i Forum Ekonomicznego 2020”, prezentującego skalę przekształceń społeczno-ekonomicznych w Europie Środkowo-Wschodniej w ciągu ostatnich 30 lat. 

 

9:10

Forum Ekonomiczne to od lat miejsce, w którym opiniami dzielą się czołowi przedstawiciele świata polityki. Tak będzie i tym razem. Spośród polityków i przedstawicieli rządu zaproszenia do Karpacza przyjęło dwoje wiceprezesów Rady Ministrów: Jadwiga Emilewicz oraz Piotr Gliński. O tym w jakich dyskusjach wezmą udział czytaj tutaj>>>

9:00

Pełny program wydarzenia znaleźć można na oficjalnej stronie Forum Ekonomicznego

8:46 

Motyw przewodni tegorocznej edycji Forum Ekonomicznego to: „Europa po pandemii: Solidarność, Wolność, Wspólnota?”. W ramach wydarzenia odbędzie debaty panelowe, bloki programowe oraz sesje plenarne z udziałem wszystkich gości Forum Ekonomicznego. Podobnie jak w latach poprzednich zostaną wręczone nagrody Forum Ekonomicznego w kategoriach: Człowiek Roku, Firma Roku, Nowa Kultura Nowej Europy, Organizacja Pozarządowa Europy Środkowo-Wschodniej

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane