Jaki masz "stress score"? (KOPNIAK KARIEROWY)

Jeśli marzysz o bezstresowej pracy, to zostań stylistą fryzur lub profesorem na uniwersytecie. Unikaj ognia, wojska i mediów.

- Stres to stan wzmożonego napięcia nerwowego, będący reakcją na działanie negatywnych bodźców fizycznych lub psychicznych - wynika z encyklopedycznej definicji PWN.  

Właściwie można byłoby jednak napisać, że czym jest stres każdy widzi, a raczej odczuwa. Nie ma chyba na tyle wyluzowanej osoby, która w pracy nigdy nie doświadczyła stresu, bo nawet jeśli sama mało się stresuje, to odczuwa stres współpracowników. W gromadzie dzielimy wszystko.  

Nie będziemy teraz szukać sposobów na radzenie sobie ze stresem, choć to temat ważny i pojemny, więc na pewno w ramach „Kopniaka karierowego” się nim zajmiemy. Tym razem wracamy do korzeni i sprawdzamy w jakie zawody stres jest po prostu wpisany, a jakie ze stresem mają niewiele wspólnego. Spróbujemy też określić poziom stresu w naszej pracy.  

Sięgam do list opublikowanych niedawno przez amerykański portal pracy CareerCast. Autorzy opracowania skupili się na 11 kryteriach, które mogą wywoływać stres. Wzięli więc pod uwagę m.in. konieczność podróżowania, wysokość wynagrodzenia, poziom ryzyka i warunki środowiskowe.  

Najwyższy tzw. stress score mają strażacy, personel wojskowy z poboru i generałowie. W czołówce są jeszcze przedstawiciele mediów, policjanci, a także aktorzy. Na liście najmniej stresujących zawodów wysoko znajdują się natomiast profesorowie uniwersytetów. Sam pomysł mierzenia stresu wydaje się z jednej strony metodologicznie niebezpieczny, a z drugiej dość ciekawy.

Najbardziej i najmniej stresujące zawody według CareerCast

Na koniec rodzaj zabawy. Jaki masz „stress score” w swojej pracy? Wskaż odpowiedni poziom w sondzie obok tekstu. Zobaczymy, czy czytelnicy naszego portalu są sparaliżowani przez stres w pracy.  

Zmęczeni stresem niech pamiętają, że z bezstresową pracą jest trochę tak, jak z bezstresowym wychowaniem - w nadmiarze może szkodzić.

A teraz wyluzuj…

PRZECZYTAJ INNE TEKSTY Z SERII "KOPNIAK KARIEROWY">>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu