Jakie domy budują Polacy

  • Marta Sieliwierstow
05-03-2013, 00:00

Murowane z cegły, bez piwnicy i na podstawie gotowego projektu — takie domy najczęściej powstają w Polsce.

Jak pokazuje raport, który powstał na podstawie analizy 2506 ankiet wypełnionych przez użytkowników portalu Oferteo.pl (dla osób szukających ekip, materiałów budowlanych i dostawców), w 2012 r. w Polsce najwięcej powstało domów murowanych z cegły ceramicznej, pokrytych dachówką ceramiczną, bez piwnicy.

Jeśli dom, to murowany, bez piwnicy, na podstawie gotowego projektu. No i koniecznie systemem gospodarskim, który ciągle wybiera większość marzących o domu (FOT. GK)
Zobacz więcej

Jeśli dom, to murowany, bez piwnicy, na podstawie gotowego projektu. No i koniecznie systemem gospodarskim, który ciągle wybiera większość marzących o domu (FOT. GK)

Bez eksperymentów

Polacy rzadko decydują się na eksperymenty. Tylko 31 proc. domów powstaje według zamówionego projektu. Poza tym budują przede wszystkim tradycyjne domy murowane z cegły ceramicznej (44,1 proc), w tym z Porothermu. Niemal co trzeci ankietowany (32 proc.) zlecił budowę domu z bloczku komórkowego, najczęściej z Ytongu. Mniej popularne są inne technologie: szkieletowa (8,5 proc.), bale (3,1 proc.). Prawie połowa (44,8 proc.) ankietowanych wybrała pokrycie dachu dachówką ceramiczną.

Co trzeci (35 proc.) decydował się na blachodachówkę lub inny rodzaj blachy. Oprócz dachówki cementowej, której chciał użyć co dziesiąty respondent (10,5 proc.), wskazywano także m.in. płaski stropodach lub drewniany gont. Chociaż Polacy chcą budować tradycyjne domy murowane, to coraz częściej rezygnują z piwnic. Tylko co ósmy (12 proc.) chciałby dom podpiwniczyć.

Co trzeci szukający ekipy budowlanej zamierza zlecić budowę domu do stanu surowego zamkniętego, a więc z oknami, dachem i drzwiami. Pozostałe instalacje wykona inna firma budowlana lub właściciel będzie wykańczał dom samodzielnie. Nieco mniej osób decyduje się na odbiór domu z wykonanymi wszystkimi instalacjami (tzw. stan deweloperski). Co piąta chce zlecić budowę do stanu surowego otwartego — bez okien, drzwi i dachu.

Ile to kosztuje

Na podstawie wycen 19 firm budowlanych realizujących zlecenia przykładowego domu murowanego o powierzchni 102 mkw. z Porothermu, pokrytego dachówką ceramiczną, bez piwnicy, orientacyjny koszt materiałów i robocizny wynosi 97-150 tys. zł. Gdyby ten sam dom wybudować do tzw. stanu deweloperskiego, koszt wzrósłby do 180-250 tys. zł, natomiast wykonanie pod klucz to wydatek 200- 300 tys. zł. Rozbieżności w kosztach budowy wynikają przede wszystkim z różnic cen materiałów budowlanych w różnych regionach, a także z przyjętego przez inwestorów standardu wykończenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / Jakie domy budują Polacy