Jakie zmiany czekają ryneku gazu?

KOMENTARZ: MICHAŁ MIKUŁA, key account manager, RWE Polska
opublikowano: 17-03-2016, 22:00

W ostatnim czasie na rynku gazu w Polsce mieliśmy do czynienia jedynie z pozytywnymi zmianami zarówno z perspektywy spółek obrotu, jak i korzyści dla odbiorcy końcowego. Trwający od 2014 r. trend spadkowy cen na Towarowej Giełdzie Energii (rynek terminowy i rynek spot), pozwala spółkom obrotu na oferowanie odbiorcom gazu cen finalnych nawet o 50 proc. niższych niż ceny maksymalne określone w taryfach spółek obrotu.

Głównymi czynnikami wpływającymi na spadek cen zarówno w Polsce, jak i pozostałych krajach Unii Europejskiej są: spadające ceny ropy naftowej, wysokie temperatury w okresie zimowym oraz rozbudowa połączeń transgranicznych. Zgodnie z dostępnymi analizami rynkowymi, spodziewamy się, że ceny na rynku hurtowym w roku 2016 utrzymają się na obecnym poziomie.

Pomimo wyroku Trybunału Sprawiedliwości z roku 2015 w sprawie ustalania taryf gazowych, który wskazuje na naruszenie przez Polskę przepisów unijnych w tym zakresie, w dalszym ciągu nie jest znany termin oczekiwanych przez cały rynek kolejnych etapów liberalizacji rynku.

Coraz większym zainteresowaniem odbiorców przemysłowych cieszą się produkty strukturalne, pozwalające na dywersyfikację momentów zakupu na rynku terminowym przez odbiorcę lub/i korzystających z zakupu na rynku spot.

Liberalizacja rynku gazu odbywa się dużo szybciej niż wprowadzona w roku 2007 liberalizacja rynku energii elektrycznej. W tym przypadku ważną rolę odegrał Urząd Regulacji Energetyki i UOKiK, którzy zadbali o bezpieczeństwo klientów i bezpieczną zmianę dostawcy. Taka sytuacja spowodowała, że na polskim rynku mamy coraz więcej spółek oferujących paliwo gazowe. Aktualnie dostawcy konkurują między sobą o klientów, co skutkuje atrakcyjniejszymi ofertami dla nich. Cena nie powinna być jednak jedynym kryterium przy wyborze oferty. Warto korzystać z usług sprawdzonych firm, które w cenie oferują wysoki poziom obsługi klienta.

W kontekście zmian na rynku gazu w Polsce warto również wspomnieć o nowo otwieranym terminalu LPG w Świnoujściu. Takie inwestycje z pewnością pozwalają na dywersyfikację dostaw gazu do Polski, otwierając polskie granice na import z niemal każdego zakątka świata. Czas pokaże, czy w przyszłości wywoła to kolejne spadki cen gazu w Polsce. Prawdopodobnie taka sytuacja będzie miała większy wpływ na ceny rynku dnia następnego niż forwardowego (długoterminowego). Wszystko będzie uzależnione od umów, jakie zostaną zawarte z nowymi dostawcami na rynkach światowych oraz innych czynników, które mają wpływ na ceny gazu ziemnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KOMENTARZ: MICHAŁ MIKUŁA, key account manager, RWE Polska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu