James Bond opróżnia szafę i garaż

opublikowano: 17-02-2016, 22:00

Przeciętny Aston Martin traci na wartości już w dniu zakupu, ale nie kiedy dealerem jest Agent 007.

Rynek memorabiliów rozwinął się do tego stopnia, że ceny pamiątek poszczególnych kategorii doczekały się indeksów, a niektórym sławom potrzebny jest menedżer dbający o stabilną podaż autografów. Czynników warunkujących ceny jest sporo — od rozpoznawalności właściciela po stan zachowania i autentyczność przedmiotu. Przewidywane wyniki czwartkowej aukcji obiektów z filmu „Spectre” zaczynają się od 2 tys. GBP (11 tys. zł), a kończą na 1,5 mln GBP (8,5 mln zł).

Zobacz więcej

Aston Martin DB10

CHRISTIE’S

Chociaż stacjonarna aukcja w Christie’s daje możliwość licytacji przez internet i telefon, dodatkowa oferta akcesoriów Jamesa Bonda trafiła też na kilkudniową aukcję online, która potrwa do 23 lutego. Najwyżej wycenioną pozycją w czwartkowym katalogu jest prezentowany w filmie srebrny Aston Martin DB10, którego spodziewana cena to 1-1,5 mln GBP. Czas, w jakim rozpędzi się do następnego skrzyżowania, będzie można zmierzyć używanym przez Daniela Craiga zegarkiem Omega Seamaster

300 — jeden z ośmiu prototypów modelu wyceniony został na 15-20 tys. GBP (85-114 tys. zł). Inwestorzy, których nie interesują katalogowe opisy mechanizmów, mogą ulokować kapitał w kostiumach, bo większą wartość niż zegarek ma na przykład cały bondowski komplet projektu Toma Forda. Tworzą go m.in. jednorzędowa kremowa marynarka, czarne wełniane spodnie z satynowym lampasem, koszula z podwójnym mankietem, jedwabny pas, szelki i całkowicie sztuczny, czerwony goździk.

— Filmowe memorabilia mają coraz więcej nabywców, a ich ceny rosną proporcjonalnie do emocjonalnej wartości. Pianino z filmu „Casa Blanca” sprzedane zostało w 2012 r. za 0,5 mln USD — komentuje Juliusz Windorbski, prezes domu aukcyjnego Desa Unicum. Kierując się tą informacją, można zacząć od niższych stawek na internetowej aukcji — aktualna cena spinek to 5,5 tys. GBP (31 tys. zł), a okularów słonecznych — 2,4 tys. GBP (14 tys. zł). W zależności od sceny w filmie grały różne wersje kostiumów i dodatków — kiedy agent jechał motocyklem, marynarki miały dłuższe rękawy, a kiedy wykonywał skoki, wzmacniano nogawki.Okulary i spinki są uniwersalne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Weronika Kosmala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu