Jamie Dimon: Kolejny kryzys jest nieunikniony

Przyczyna kolejnego kryzysu nie będzie taka sama jak przyczyna ostatniego, ale z niemal absolutną pewnością można stwierdzić, że do niego dojdzie, uważa Jamie Dimon, prezes banku JPMorgan Chase.

Jamie Dimon
Zobacz więcej

Jamie Dimon Bloomberg

„Choć każdy kryzys wygląda inaczej, ich mechanizm jest zawsze podobny” napisał Jamie Dimon w liście do akcjonariuszy jednej z największych instytucji finansowych na świecie.

Według niego kolejny kryzys, podobnie jak większość innych, zacznie się od wyprzedaży aktywów, które stanowiły źródło problemów. W dalszej kolejności inwestorzy zaczną szturmować aktywa uważane za bezpieczne, wyprzedając całą gamę aktywów ryzykownych. To będzie groziło wybuchem paniki. Choć każdy z inwestorów, pospiesznie sprzedając aktywa, będzie działał zgodnie z własnym interesem, to jednak skutki sumy ich działań będą opłakane.

„Pewne rzeczy nigdy się nie zmieniają. Kolejny kryzys w końcu się zdarzy, a jego skutki obejmą rynki finansowe” – napisał Jamie Dimon.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu