Jamroży: Eureko chciało ograniczyć sprzedaż akcji BIG BG przez PZU

(Marek Druś)
opublikowano: 25-02-2005, 10:56

Eureko początkowo chciało ograniczenia sprzedawania akcji BIG Banku Gdańskiego posiadanych przez PZU, jednak potem się tym nie interesowało - powiedział podczas przesłuchania przed sejmową komisją śledczą badającą prywatyzację PZU były prezes PZU Władysław Jamroży.

Eureko początkowo chciało ograniczenia sprzedawania akcji BIG Banku Gdańskiego posiadanych przez PZU, jednak potem się tym nie interesowało - powiedział podczas przesłuchania przed sejmową komisją śledczą badającą prywatyzację PZU były prezes PZU Władysław Jamroży.

Zeznał, że w lipcu 1999 roku został zaproszony na spotkanie w siedzibie BIG BG w Warszawie, podczas którego przedstawiciele Banco Comercial Portugues i Eureko zaproponowali podpisanie umowy o współpracy między tymi firmami a PZU SA i PZU Życie. Polskie spółki miałyby się zobowiązać do respektowania ograniczeń w sprzedaży posiadanych akcji BIG BG, pod groźbą kary finansowej, gdyby nie dotrzymały umowy.

Jamroży twierdził jednak, że nie miało to żadnego uzasadnienia w polityce lokacyjnej, bez zagwarantowania w zamian jakichkolwiek korzyści. "To była lokata portfelowa a nie strategiczna" - tłumaczył (oznaczało to, że PZU nie traktowało posiadania akcji BIG BG jako inwestycji długoterminowej- PAP). Twierdził, że zaproponował sprzedaż akcji BIG BG dla BCP i Eureko.

Twierdził, że potem Eureko nie interesowało się akcjami BIG BG, nie rozmawiano o nich również 11 stycznia 2000, podczas spotkania w Paryżu z prezesem Eureko Joao Talone. Jamroży argumentował, że badający spółkę PZU przed jej prywatyzacją wiedzieli, że akcje BIG BG mogą być sprzedawane.

Mówił jednak o prowadzonych wcześniej - już na początku 1999 roku, rozmowach z Deutsche Bankiem w sprawie sprzedaży akcji BIG BG. Umowa z 25 marca 1999 została rozwiązana w pierwszej połowie lipca, bo nie było na tę transakcję zgody Komisji Nadzoru Bankowego. Jamroży twierdził również, że sprzedaż akcji BIG BG miała przynieść korzyści finansowe, ponadto jego zdaniem likwidowała konflikt interesów, który w jego opinii istniał w związku z tym, że zarówno bank był akcjonariuszem PZU jak i PZU - akcjonariuszem BIG BG.

"Zarząd BIG BG chciał realizować własne cele, kosztem pozostałych akcjonariuszy PZU SA" - powiedział Jamroży twierdząc, że chodziło wyłącznie o obronę stanowiska prezesa BIG BG Bogusława Kotta.

4 listopada 1999 roku, w przeddzień podpisania umowy prywatyzacyjnej PZU, Jamroży podpisał z Deutsche Bankiem umowę dotyczącą sprzedaży akcji BIG BG. W styczniu 2000 roku Jamroży został zawieszony w pełnieniu funkcji prezesa, dzień po tym jak wstrzymał się razem z członkiem zarządu PZU i prezesem PZU Życie Grzegorzem Wieczerzakiem od głosowania na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy BIG BG. Działania Jamrożego i Wieczerzaka umożliwiły wówczas przejęcie na okres kilku miesięcy kontroli nad BIG BG, który wówczas miał 10 proc. akcji PZU, przez Deutsche Bank. Jamroży został odwołany z funkcji prezesa PZU SA w czerwcu 2000 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane