Jantoń przejmuje Platinum Wines

Winiarski Jantoń wzmacnia gronową nogę — kupuje dystrybutora takich win i chce zostać liderem rynku.

Platinum Wines, importer i dystrybutor należący do grupy Platinum Brands, mającej własne uprawy winorośli w Bułgarii, trafi do Jantonia. Jantoń, istniejący na rynku od 1976 r., sam nie tak dawno zmienił właściciela. We wrześniu 2017 r. wykup menedżerski alkoholowej firmy sfinansował fundusz Enterprise Investors. Od razu wspominał o „budowaniu pozycji lidera” i aktywnej roli konsolidatora rynku. Rok później firma, na mocy długofalowej umowy podpisanej z Robertem i Mikołajem Makłowiczami, przejęła działalność operacyjną spółek Wino Makłowicz i Selekcja Makłowicz. Teraz jest dokładane do tego Platinum Wines. Ma to być krok do realizacji „intensywnej” rozbudowy win gronowych w portfolio Jantonia.

— W ciągu 3-5 lat chcemy osiągnąć pozycję lidera na rynku win gronowych, a przejęcie Platinum Wines to ważny krok na drodze do tego celu — mówi Jakub Nowak, prezes Jantonia.

W tym roku łączne przychody Jantonia mają przekroczyć „znacząco” 200 mln zł, jak zapowiada spółka. Robert Ogór, prezes Ambry, czołowego producenta i dystrybutorawin i cydrów, do ambitnych planów mniejszego konkurenta nie chce się odnosić.

— Konkurencja jest częścią dobrze funkcjonującego rynku i na pewno rynek korzysta na rozwoju konkurencyjności. My i tak nie koncentrujemy się na udziałach, udziały w rynku są wynikiem różnych działań, a nie celem jako takim. Robiliśmy i robimy swoje — ucina Robert Ogór.

Platinum Wines specjalizuje się w imporcie i dystrybucji win gronowych z Bułgarii, Mołdawii, Gruzji i Chile.

— Obserwowany rozwój półki premium [w winach gronowych — red.] oraz wzrosty w kategorii utwierdzają nas w przekonaniu o jej dużym potencjale — twierdzi Jakub Nowak.

Zapowiada dalsze akwizycje. „Wkrótce” Jantoń ma podpisać dwie umowy w kategorii win gronowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy