Japończycy dołują kurs tureckiej liry

Marek Druś, Bloomberg
opublikowano: 23-05-2018, 07:40
aktualizacja: 23-05-2018, 07:45

Turecka lira słabnie od dłuższego czasu. Ostatnio do pogłębienia jej strat przyczynili się japońscy inwestorzy.

We wtorek turecka lira po raz pierwszy w historii była notowana poniżej 24 JPY. To uaktywniło japońskich drobnych inwestorów, twierdzi Takuya Kanda, dyrektor generalny Gaitame.Com Research Institute w Tokio. W środę podaż nasiliła się i przecena liry przekraczała 3 proc. Obecnie lira słabnie o 2,7 proc. do 23,063 JPY.

Procentowa zmiana TRY/USD od początku roku
Zobacz więcej

Procentowa zmiana TRY/USD od początku roku

Japońscy inwestorzy indywidualni znani są z agresywnej, często kontrarianskiej gry, do czego skłaniają ich bliskie zera rentowności w kraju. Nie dziwi zatem, że przyciągała ich uwagę sięgająca 14 proc. rentowność obligacji Turcji.

- Wyższe rentowności są często ważniejsze dla japońskich drobnych inwestorów niż szczegóły dotyczące fundamentów gospodarczych, choć nie jest też tak, że je całkowicie ignorują - powiedział Koji Fukaya, prezes FPG Securities Co. w Tokio. – Popularność papierów wysokiej rentowności jest trwała wśród drobnych inwestorów w Japonii bo nie mają jej w kraju. Kiedy kurz opadnie w Turcji, mogą wrócić do liry – dodał.

Japońskich inwestorów, podobnie jak innych, wystraszył prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, który w ubiegłym tygodniu dał do zrozumienia, że po czerwcowych wyborach chce mieć dużo większy wpływ na gospodarkę kraju niż dotychczas. Rynek zaczął obawiać się o niezależność banku centralnego Turcji.

Turecka lira osłabła już o 22 proc. wobec japońskiego jena w tym roku. To więcej niż 20 proc., które traci wobec dolara. Wśród gospodarek wschodzących w tym roku gorzej notowane jest tylko argentyńskie peso.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Japończycy dołują kurs tureckiej liry