Japonia mówi „nie” Gronickiemu

Reuters, DI
opublikowano: 07-06-2005, 00:00

Japonia odrzuciła wczoraj ofertę Mirosława Gronickiego, ministra finansów, dotyczącą wcześniejszej spłaty zadłużenia Polski wobec Klubu Paryskiego. Nie chce zgodzić się na umowę, w myśl której część długu miałaby zostać odpisana.

— Zgodnie z japońskim prawem, taką umowę można stosować tyl- ko do krajów, które mają duże trudno-ści ze spłatą długu — powiedział przedstawiciel japońskiego resortu fi- nansów, powołując się na sło- wa ministra Sadakazu Tanigakiego.

W ramach porozumienia z 1999 r. z Klubem Paryskim Tokio zgodziło się wcześniej zredukować połowę polskiego zadłużenia, obniżając wysokość oprocentowania i wydłużając okres jego zapadalności. Nasz kraj jest winien Japonii 129,8 mld JPY (1,2 mld USD).

W lutym Klub Paryski pozwolił na wcześniejszą spłatę 12,3 mld EUR długu zaciągniętego w okresie komunizmu, ale Polska musi się jeszcze porozumieć z poszcze- gólnymi krajami w nim skupionymi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Reuters, DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Japonia mówi „nie” Gronickiemu