Japonia: Trzy kolejne kwartały recesji

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-02-2005, 08:23

W ostatnim kwartale ubiegłego roku kalendarzowego japoński produkt krajowy brutto zmniejszył się o 0,1 proc. w porównaniu z trzecim kwartałem. W przeliczeniu rocznym jest to spadek o 0,5 procent.

W ostatnim kwartale ubiegłego roku kalendarzowego japoński produkt krajowy brutto zmniejszył się o 0,1 proc. w porównaniu z trzecim kwartałem. W przeliczeniu rocznym jest to spadek o 0,5 procent.

Po skorygowaniu danych za poprzednie kwartały okazało się również, że czwarty kwartał ubiegłego roku był trzecim kolejnym kwartałem, w którym pkb spadał, a nie rósł. W okresie kwiecień - czerwiec 2004 r. spadek wyniósł 0,2 proc., a w okresie lipiec - wrzesień 2004 roku - 0,3 proc w przeliczeniu rocznym.

Oznacza to, że gospodarka japońska znalazła się w najgorszej sytuacji od prawie trzech lat, a więc od okresu kwiecień 2001 - marzec 2002, kiedy to spadek pkb następował przez cztery kolejne kwartały.

Mimo to przedstawiciele rządu, a także niektórzy pozarządowi analitycy odrzucają poglądy, że Japonia zmierza ponownie w stronę recesji. Wskazują na bardzo niewielki, zbliżony do zera, spadek pkb oraz występowanie wielu pozytywnych czynników.

Wg ściśle rozumianych kryteriów technicznych, gospodarka japońska, druga pod względem wielkości w świecie, znalazła się już jednak w fazie recesji. Większość ekspertów uważa bowiem, że taki stan następuje wtedy, gdy pkb obniży się przez kolejne co najmniej dwa kwartały.

Na ubiegłoroczny spadek pkb wpłynęło przede wszystkim zakończenie boomu eksportowego, z którego korzystał przemysł japoński, a także kurczenie się wydatków na konsumpcję ponoszonych przez samych Japończyków. Analitycy są podzieleni, co do dalszego występowania tych czynników w następnych miesiącach.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane