Japonia wprowadza sankcje finansowe wobec Korei Północnej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 19-09-2006, 08:16

Japoński rząd zadecydował we wtorek o wprowadzeniu sankcji finansowych wobec Korei Północnej.

Japoński rząd zadecydował we wtorek o wprowadzeniu sankcji finansowych wobec Korei Północnej. Ma to nasilić presje na Phenian w sprawie powrotu do sześciostronnych rokowań na temat programu atomowego tego kraju.

Nowe japońskie sankcje oznaczają częściowe wstrzymanie przelewów do Korei Północnej pieniędzy, wysyłanych z Japonii. Każda kwota, przekazywana do Korei musi uzyskać akceptację władz japońskich. Krok ten w praktyce może okazać się bardzo dotkliwy dla licznej grupy etnicznych Koreańczyków, mieszkających w Japonii i wspierających finansowo swe rodziny w KRLD.

Do tej pory w ramach sankcji Japonia zakazała m.in. wpływania do swoich portów jedynego północnokoreańskiego promu, utrzymującego regularne rejsy między dwoma krajami. Władze w Tokio zwróciły się do innych krajów o wprowadzenie podobnych obostrzeń.

W połowie lipca RB ONZ jednomyślnie przyjęła rezolucję przewidującą sankcje wobec Korei Północnej w reakcji na przeprowadzone testy rakietowe. Zgodnie z rezolucją, państwa członkowskie ONZ mają uniemożliwiać importowanie i eksportowanie przez Koreę Północną pocisków rakietowych, a także materiałów, które mogłyby zostać użyte w programach broni masowego rażenia.

Japońskie sankcje stanowią reakcję zarówno na przeprowadzone w lipcu przez Koreę Północną próby rakietowe, jak i odmowę powrotu do rokowań sześciostronnych (obie Koree, USA, Chiny, Japonia i Rosja) , prowadzonych w Pekinie w sprawie demontażu programu atomowego realizowanego przez Phenian.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Japonia wprowadza sankcje finansowe wobec Korei Północnej