Japoński eksport rekordowo wysoki w październiku

DI, PAP
opublikowano: 21-11-2007, 11:00

Japoński eksport wzrósł w październiku o rekordowe 13,9 proc. w porównaniu do roku poprzedniego i dwa razy tyle, co we wrześniu - poinformował w środę japoński resort finansów.

Powodem wzrostu eksportu było zwiększenie przez japońskie firmy dostaw samochodów i artykułów elektronicznych do Europy i Azji.

Październikowy wzrost eksportu pomógł podnieść poziom nadwyżki handlowej o 66,1 proc. do wysokości 1,02 bln jenów (9,3 mld USD), przy jednoczesnym wzroście importu o 8,6 proc.

Rozmiary japońskich dostaw do Chin i państw Unii Europejskiej wzrosły w październiku o 19,2 proc. - do rekordowego jak dotąd poziomu 1,17 bln jenów, równoważąc tym samym zmniejszenie eksportu do Stanów Zjednoczonych, gdzie najgorsza od 1991 roku recesja wpływa na wahania popytu.

Jen, najsilniejszy od września 2005 roku, wzrósł w środę do 108,89 w stosunku do dolara. Wzrost ceny jena w stosunku do dolara wyniósł w tym miesiącu 5,7 proc., a w stosunku do euro 3,2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Japoński eksport rekordowo wysoki w październiku