Japoński eksport rozczarował

opublikowano: 18-04-2018, 06:57
aktualizacja: 18-04-2018, 06:58

W marcu japoński eksport nie rósł tak mocno, jak oczekiwano, ale była to już jego 16. zwyżka z rzędu.

Z powodu obaw wojny handlowej i umocnienia jena japoński eksport wzrósł w marcu tylko o 2,1 proc. w ujęciu rocznym. Oczekiwano 5,2 proc. Import także rozczarował. Spadł o 0,6 proc. Oczekiwano wzrostu o 6,3 proc. Import z Chin spadł o prawie 17 proc. Nadwyżka handlowa Japonii wyniosła 797,3 mld JPY. Prognozowano 499,2 mld JPY.

Hiroaki Muto, główny ekonomista Tokai Tokyo Research Center obawia się trwalszego negatywnego trendu w przypadku eksportu, któremu będzie szkodzić mocniejszy jen. Dodatkowo na bilans handlowy ujemnie wpłynie wzrost importu wynikający z drożejącej ropy i paliw.

Japoński eksport do Europy wzrósł o 0,3 proc., a do USA o 0,2 proc. Ilość japońskiej stali eksportowanej do USA spadła o 40 proc., a w wartość o 14 proc. Resort finansów podkreślił, że nie ma pewności czy jest to spowodowane wprowadzeniem ceł importowych na stal i aluminium w USA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Japoński eksport rozczarował