Japoński rząd tnie prognozy

opublikowano: 13-07-2016, 13:10

Gabinet premiera Shinzo Abe obniżył swoją prognozę wzrostu gospodarczego i inflacji, donosi Bloomberg.

Aktualne projekcje zakładają, że PKB Japonii w roku finansowym rozpoczętym w kwietniu wzrośnie o 0,9 proc. podczas gdy prognoza ze stycznia mówiła o dynamice na poziomie 1,7 proc. Z kolei indeks cen konsumpcyjnych ma zwiększyć się jedynie o 0,4 proc. W tym przypadku poprzednia prognoza zakładała wynik rzędu 1,2 proc.

Zobacz więcej

Shinzo Abe, premier Japonii

fot. Bloomberg

Premier Abe nakazał swoim ministrom sfinalizowanie pakietu wydatków fiskalnych, którego wartość jednej z doradców określił na co najmniej 20 bln jenów (192 mld USD). 

W bieżącym tygodniu obserwujemy spadek notowań jena i wzrosty na giełdzie w związku z oczekiwaniem rynku na publikację nowej wartości programu stymulacyjnego i spekulacjami o koordynacji działań rządu z Bankiem Japonii (BoJ), który pod koniec miesiąca będzie obradował w sprawie polityki monetarnej.

Japonia musi mieć otwarte różne warianty, w tym skoordynowanych działań ze strony rządu i banku centralnego – powiedział wcześniej Koichi Hamada, główny doradca premiera Abe w sprawie polityki gospodarczej.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu