Jarocin przyciągnął brytyjski fundusz

opublikowano: 23-05-2019, 22:00

Spółka powiązana z funduszem White Cloud Capital z Londynu rozważa budowę wartej 20 mln EUR fabryki w Jarocinie.

Należąca do samorządu miasteczka, znanego z głównie z festiwalu muzyki rockowej i programu Mieszkanie+, Jarocińska Agencja Rozwoju rozstrzygnęła w maju przetarg na sprzedaż działki w centrum. Inwestor zaproponował 21 EUR za m kw. (około 90 zł). Działka ma 2,2 ha, więc do samorządowej kasy trafi około 2,5 mln zł.

Położone pod Poznaniem miasteczko zasłynęło z programu Mieszkanie+.
Teraz chce ściągnąć do siebie inwestorów. — Niedawno gmina odkupiła od osoby
prywatnej 18 ha gruntów rolnych. Chcemy tam postawić halę magazynową na wynajem
— mówi Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina.
Zobacz więcej

TERAZ INWESTORZY:

Położone pod Poznaniem miasteczko zasłynęło z programu Mieszkanie+. Teraz chce ściągnąć do siebie inwestorów. — Niedawno gmina odkupiła od osoby prywatnej 18 ha gruntów rolnych. Chcemy tam postawić halę magazynową na wynajem — mówi Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina. Fot. ARC

— Ogłosiliśmy przetarg na zakup terenów inwestycyjnych przy ul. Przemysłowej. Ofertę złożyła firma SpectrumLeaf Poland, a 13 maja rozstrzygnęliśmy przetarg — mówi Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina.

Spółka, która postawi w Jarocinie fabrykę, ma zatrudnić około 50 osób i zainwestować 20 mln EUR.

— Nie wiemy, co dokładnie chcą produkować, ale będzie to zakład z branży farmaceutyczno-spożywczej — wyjaśnia Robert Cieślak, prezes Jarocińskiej Agencji Rozwoju.

— Nie komentujemy — odpowiada Jonas Martin-Löf, prezes SpectrumLeaf Poland, spółki zarejestrowanej w Poznaniu.

Dodaje jednak, że więcej informacji może udzielić za kilka miesięcy. 100 procent udziałów w SpectrumLeaf Poland ma brytyjska firma Spectrum Limited powiązana z funduszem inwestycyjnym White Cloud Capital z Londynu, który od dawna poprzez różne spółki inwestuje w Polsce, m.in. na rynku medycznym (np. poprzezspółkę oferującą procedury in vitro). Jonas Martin-Löf jest współzałożycielem i partnerem White Cloud Capital. Spółka nie została jeszcze formalnie poinformowana o rozstrzygnięciu przetargu.

— Firma deklaruje, że chce ruszyć z budową jak najszybciej. Przewidujemy, że podpiszemy akt notarialny do końca sierpnia. Z naszych informacji wynika, że chce skorzystać z przepisów ustawy wprowadzającej na obszarze całej Polski strefę ekonomiczną — mówi Robert Cieślak.

a2bc4ae2-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Samorządu
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE
Puls Samorządu
autor: Aleksandra Rogala
Wysyłany raz w tygodniu
Aleksandra Rogala
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Burmistrz miasta dodaje, że obecne przepisy pozwalają na rozpatrzenie wniosku o objęcie firmy przywilejami specjalnych stref ekonomicznych znacznie szybciej niż w poprzednim systemie prawnym, kiedy trwało to ok. 2 lat. Samorząd miasta nie oferuje natomiast nowemu inwestorowi ulg podatkowych.

— Nasza gmina ma jasną politykę podatkową. Gwarantuje niskie stawki, relatywnie do sąsiednich powiatów, ale równe dla każdego — wyjaśnia Robert Cieślak.

Jeśli inwestycja dojdzie do skutku, w gminie Jarocin, z której wielu mieszkańców dojeżdża do pracy do Poznania, powstanie drugi duży zakład produkcyjny. W lutym zakład uboju drobiu, wart 150 mln zł, otworzyła Polżywność (w miejscowości Golina). Działają tam też m.in. mały tartak i browar.

— W ciągu pięciu lat sprzedaliśmy w Jarocinie wszystkie dostępne tereny inwestycyjne należące do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz miasta. Niedawno gmina odkupiła od osoby prywatnej 18 ha gruntów, które do tej pory pełniły funkcję rolną. Chcemy tam postawić halę magazynową na wynajem. Dzisiaj firmy szukają lokalizacji pod takie hale — mówi Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy