Jasiński: rozmowy z RN PKO BP zaczną się już w piątek

Internet Securities
opublikowano: 22-12-2006, 11:01

Marcinkiewicz spełnia warunki ustawy, oświadczył w piątek minister skarbu Wojciech Jasiński.

Minister skarbu Wojciech Jasiński zapowiedział w piątek, że jeszcze dziś rozpocznie rozmowy z członkami rady nadzorczej PKO Banku Polskiego na temat powołania Kazimierza Marcinkiewicza na prezesa banku.

„Dzisiaj będę rozmawiał z przewodniczącym rady nadzorczej PKO BP. Z pozostałymi członkami też, ale w późniejszym terminie” – powiedział Jasiński dziennikarzom.

Wcześniej w piątek Jasiński powiedział w wywiadzie dla radia PiN, że zarekomenduje RN PKO BP byłego premiera jako kandydata na wakujące od października stanowisko prezesa banku.

Minister ponownie podkreślił, że Marcinkiewicz ma kwalifikacje do kierowania bankiem.

„Marcinkiewicz spełnia warunki ustawy” – powiedział Jasiński.

Były komisarz Warszawy i najpopularniejszy obecnie polityk nie pracował dotychczas w bankowości.

Odchodzący prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Komisji Nadzoru Bankowego (KNB) Leszek Balcerowicz mówił wcześniej, że w KNB obowiązuje wewnętrzna uchwała, która mówi, iż od kandydata wymaga się stażu w instytucjach finansowych. Balcerowicz podkreślił, że nie przypomina sobie, by KNB – podczas jego sześcioletniej kadencji – przyjęła na prezesa jakiegokolwiek banku kandydata ze stażem krótszym niż rok.

Kolejne posiedzenie RN PKO BP jest planowane w okolicach 10 stycznia.

Według mediów, w czwartek poparcia Marcinkiewiczowi miał udzielić premier Jarosław Kaczyński.

Jasiński powiedział też w piątek, że jest już gotowa lista kandydatów na miejsce trzech członków zarządu PKO BP, którzy ostatnio odeszli z banku.

W środę p.o. prezesa banku Sławomir Skrzypek powiedział, że zarząd zostanie uzupełniony o 2-3 osoby najdalej w lutym.

We wtorek wieczorem bank poinformował, że dwoje wiceprezesów banku – Kazimierz Małecki i Danuta Demianiuk – złożyło RN rezygnacje z pełnienia swoich funkcji z dniem 31 grudnia 2006 roku. Z dniem 30 listopada 2006 r. rezygnację z pełnienia funkcji wiceprezesa zarządu złożył Jarosław Myjak, „z powodu wątpliwości, co do prawdziwości złożonego przez niego oświadczenia lustracyjnego”.

Skrzypek został p.o. prezesa PKO BP już z początkiem października, gdy rezygnację z funkcji prezesa złożył – na miesiąc przed zapowiadanym terminem – Andrzej Podsiadło.

Największym akcjonariuszem PKO BP pozostaje Skarb Państwa, który posiada wciąż ok. 51,5% akcji banku. (ISB)

amo/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane