Jasiński: umorzenie długów PC było zgodne z prawem

DI, PAP
opublikowano: 14-02-2008, 19:13

Decyzja o umorzeniu długów Porozumienia Centrum była zgodna z prawem - zapewnił były minister skarbu Wojciech Jasiński (PiS), po  tym jak "Gazeta Wyborcza" ujawniła, że cztery dni po przegranych przez PiS wyborach umorzył prawie 700 tys. zł długów PC, pierwszej partii Jarosława Kaczyńskiego.

Inne partie krytykują Jasińskiego za decyzję o umorzeniu długów PC. Z kolei według prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, była to normalna praktyka w takiej sytuacji.

"To były długi nieściągalne, które zgodnie z regułami obowiązującymi w tej dziedzinie, należało umorzyć. Tyle mogę w tej sprawie powiedzieć, cała reszta to jest szukanie nieustannie jakichś haków lub kijów na PiS i niewypełnianie przez znaczną część mediów ich podstawowego zadania (...) krytyki władzy" - podkreślił J. Kaczyński.

Zwrócił uwagę, że w latach 90. "na skutek fatalnej ustawy o partiach politycznych (...) doszło do tego, że właściwie wszystkie partie polityczne miały długi i wszystkie miały umorzenia".

"Partie polityczne w Polsce w pierwszych latach niepodległości działały na zasadach, nazwijmy to - partyzanckich, miały bardzo niedobrą strukturę prawną, tzn. każda organizacja wojewódzka mogła zaciągać bez wiedzy centrali zobowiązania i to prowadziło do sytuacji właśnie takich" - podkreślił były premier.

Sam Jasiński oświadczył, że umorzenie długów PC to była "standardowa procedura w sytuacji, gdy nie istnieje podmiot taki jak partia polityczna czy stowarzyszenie, które jest winne". Jak tłumaczył, dług PC został umorzony, ponieważ ugrupowanie już nie istniało.

"Jeśli nie ma ani jednego procenta prawdopodobieństwa, że się dług odzyska, należy to umorzyć" - mówił minister skarbu w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Podkreślił jednocześnie, że "nikomu nie została przysporzona żadna korzyść majątkowa".

Dopytywany na czyj wniosek dług został umorzony, Jasiński odparł jedynie: "w wyniku procedur panujących W MSP".

Minister Skarbu Aleksander Grad polecił już zbadanie decyzji o umorzeniu długów PC. Urzędnicy resortu mają sprawdzić, czy zachowane zostały procedury wewnętrzne, w tym to, kto powinien wystąpić z wnioskiem o umorzenie.

Zdaniem ministerstwa wątpliwości budzi to, czy umorzenie nastąpiło zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego, tj. czy minister jako organ nie podlegał wykluczeniu z mocy prawa w tej sprawie. Analizowane są także przesłanki wymagane przy podejmowaniu decyzji o umorzeniu oraz proces likwidacji PC.

MSP posiada oryginalny dokument decyzji, którego autentyczność nie jest kwestionowana.

"Wygląda na to (...) że te wątpliwości są. Myślę, że jeśli te wątpliwości się potwierdzą, to będę prosił ministra sprawiedliwości, aby z urzędu wszczął postępowanie wyjaśniające w tej sprawie" - powiedział Grad w TV Polsat.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski zapowiedział, że prokuratura zajmie się umorzeniem długu PC, gdy w tej sprawie pojawi się podejrzenie popełnienia przestępstwa.

Krytycznie o umorzeniu długów Porozumienia Centrum tuż po wyborach parlamentarnych w 2007 roku wypowiadają się przedstawiciele innych partii.

Zdaniem posła PO Andrzeja Czerwińskiego, w tej sprawie czystość sumienia polityków PiS można porównać do mokrej, brudnej ścierki. Czerwiński, wiceszefem sejmowej komisji gospodarki, zapowiedział, że komisje skarbu i gospodarki zażądają od Jasińskiego wyjaśnień w tej sprawie.

Antoni Mężydło (PO) nie wykluczył z kolei, że klub Platformy będzie chciał zmienić prawo, tak "aby w przyszłości pokusa, umorzenia długów partii, już nikogo nie pociągała".

Szef klubu LiD Wojciech Olejniczak uważa natomiast, że Jasiński umarzając długi PC wobec Skarbu Państwa podjął "skandaliczną decyzję" i nadużył władzy. Zdaniem szefa SLD, najlepiej byłoby, gdyby PiS zwrócił pieniądze, które państwu winne było Porozumienie Centrum.

Również w ocenie Olejniczaka sprawa powinna być wyjaśniona przez resort skarbu i komisję Skarbu Państwa

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane