Jasna struktura portfela

ONO
opublikowano: 28-12-2006, 00:00

Jak sprawić, by kursy rosły szybciej od rynku bez większych wahań, czyli ryzyka? Odpowiedź zna Michał Sołowow.

W portfelu inwestora nadal są cztery giełdowe spółki, ale tylko nad jedną ma on ograniczoną kontrolę (Dwory). Wycena najsłabszej w tym roku firmy z portfela Michała Sołowowa (Barlinek) wzrosła o 85 proc., i tak bijąc indeks WIG. To znacząca poprawa w porównaniu z poprzednim rokiem, gdy tylko Echo okazało się silniejsze od najstarszego wskaźnika GPW.

Wartość akcji Michała Sołowowa wzrosła z 2,2 do ponad 5,5 mld zł. W odróżnieniu od stajni Romana Karkosika i Ryszarda Krauzego, biznesmen z Kielc preferuje jasną strukturę własnościową swoich skarbów. Co jeszcze stoi za sukcesem spółek Michała Sołowowa? Bezgraniczne zaufanie inwestorów. Choć projekty Barlinka nieco się opóźniają, nowa emisja bez trudu trafiła do dużych funduszy. Entuzjastycznie został przyjęty plan przejęcia kulejącego finansowo Opoczna przez Cersanit. Co ważne, taniego przejęcia. Cersanit i Barlinek to już giganci w skali europejskiej, polska wizytówka eksportowa. Sukces Echa, najcenniejszego składnika majątku inwestora, to pokłosie deweloperskiego szaleństwa na GPW. Nawet jeśli ta bańka pęknie, Echo nie ucierpi zbyt mocno, bo ma zdywersyfikowany portfel, tylko w niewielkim stopniu zależny od koniunktury w budownictwie mieszkaniowym. Także Dwory szybko odzyskały równowagę, choć nastroje w branży chemicznej są gorsze niż w czasach, gdy Michał Sołowow zdecydował się wejść do tej spółki. Jeśli już jakaś spółka ma zniknąć z jego portfela, będą to raczej Dwory. Jednak znając tego inwestora, ze sprzedażą pakietu Dworów poczeka ona na lepsze czasy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ONO

Polecane