Jastrzębie banki a rynek akcji

Tomasz Hońdo, starszy ekonomista Quercus TFI
opublikowano: 02-11-2021, 20:00

Jak wygląda sytuacja i perspektywy krajowego rynku akcji na początku listopada? Na plus należy zapisać nowe szczyty niektórych indeksów warszawskiej giełdy. Gromadzący średniej wielkości spółki mWIG40 w chwili pisania tego materiału jest już dosłownie o kroczek od rekordu wszech czasów z 2007 r.

To w dużym stopniu pochodna wyśmienitej kondycji akcji spółek z sektora finansowego. Dla indeksu WIG-Banki październik okazał się jednym z najlepszym miesięcy w całej historii (!), przynosząc zwyżkę o prawie 23 proc. Akcje banków, które jeszcze rok temu były powszechnie “znienawidzone“ (jesienią 2020 r. sektorowy benchmark znalazł się najniżej od 2009 r.), teraz dla odmiany są obiektem wielkiego pożądania. O ile wcześniej liczyły się głównie czynniki, ryzyka takie jak nierozwiązana sprawa kredytów frankowych, to teraz inwestorzy rozmarzyli się w oczekiwaniach na wzrost marż odsetkowych na skutek podwyżek stóp procentowych.

A skoro już o podwyżkach mowa, to warto zastanowić się, jaki historycznie był ich wpływ na koniunkturę na całym rynku akcji. W ostatnim ćwierćwieczu mieliśmy do czynienia do tej pory z pięcioma różnej długości okresami podwyżek stóp w Polsce. Bliższa analiza pokazuje, że w którymś momencie rynek akcji zaczynał mimo wszystko odchorowywać skutki zaostrzenia polityki monetarnej. Ważne szczyty WIG (maj 2011, czerwiec 2007, marzec 2000, sierpień 1997) ukształtowały się po drugiej-trzeciej podwyżce stóp. Jedynym wyjątkiem był rok 2004, gdy wzrost stóp okazał się chwilowy i nie wywarł większego wpływu na koniunkturę.

Zaostrzanie polityki monetarnej staje się zresztą globalnym trendem. O ile jeszcze w pierwszej połowie roku bardziej jastrzębie podejście widoczne było jedynie na rynkach wschodzących (emerging markets), to teraz do tej tendencji przyłączają się banki centralne w gospodarkach rozwiniętych. W chwili pisania tego artykułu nie jest jeszcze znana decyzja Rezerwy Federalnej w sprawie tempa wygaszania luzowania ilościowego (QE), ale wydaje się prawdopodobne, że jastrzębia ewolucja polityki monetarnej będzie jedną z najważniejszych kwestii w kolejnych kilkunastu miesiącach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane