Jażdżewski: nie będzie dalszych obostrzeń w chowie drobiu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 19-10-2005, 17:54

Główny Inspektorat Weterynarii nie przewiduje dalszych zaostrzeń w chowie drobiu w związku z informacjami o pojawieniu się ptasiej grypy w europejskiej części Rosji - poinformował PAP w środę główny lekarz weterynarii Krzysztof Jażdżewski.

Główny Inspektorat Weterynarii nie przewiduje dalszych zaostrzeń w chowie drobiu w związku z informacjami o pojawieniu się ptasiej grypy w europejskiej części Rosji - poinformował PAP w środę główny lekarz weterynarii Krzysztof Jażdżewski.

    W środę agencja AFP poinformowała, że rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa potwierdziło, iż testy przeprowadzone przez rosyjskich ekspertów wykazały, że w okolicach Tuły pojawił się groźny dla człowieka wirus ptasiej grypy - szczep H5N1. Tuła leży 220 kilometrów na południe od Moskwy.

    "Na razie Rosja nic oficjalnie nie potwierdziła, ja muszę mieć potwierdzenie" - powiedział, podkreślając, że doniesienia medialne nie stanowią dla niego oficjalnego potwierdzenia. Nawet jeżeli okaże się, że wirus zostanie tam wykryty, to w Polsce sytuacja nie zmieni się.

    "Nic już więcej nie wprowadzimy, minister wydał rozporządzenie zakazujące trzymania drobiu na otwartej przestrzeni" - powiedział Jażdżewski.

    Obowiązujące od poniedziałku rozporządzenie ministra rolnictwa wprowadzono w związku z wykryciem w Rumunii niebezpiecznej dla zdrowia człowieka odmiany wirusa ptasiej grypy. Rozporządzenie zakazuje ponadto handlu żywnym drobiem na targowiskach i bazarach, zabrania organizowania targów, wystaw i pokazów ptaków lub konkursów.

    Przypadki zachorowań stwierdzono w 51 miejscowościach Federacji Rosyjskiej. W kolejnych 90 istniało podejrzenie ptasiej grypy. Epidemia objęła sześć regionów Rosji, na Syberii i Uralu.

    Jażdzewski przypomniał, że Polska z Rosją ma zamkniętą granicę na przywóz żywego drobiu i produktów drobiowych. "Na przypadek Tuły patrzymy spokojnie" - dodał. Zdaniem głównego lekarza weterynarii, w Polsce zostały podjęte dostateczne środki zabezpieczające przed ptasią grypą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane