Jazzowa nawałnica

Robert Buczek
opublikowano: 27-10-2006, 00:00

W nadchodzącym tygodniu fani jazzu od atrakcji będą mogli dostać zawrotu głowy.

Już jutro, 28 października, w ramach JVC Jazz Festival 2006, o godz. 19.00 w Sali Kongresowej PKiN w Warszawie rozpocznie się koncert jednej z najpopularniejszych współczesnych wokalistek jazzowych — Cassandry Wilson.

Wilson, rocznik 1955, pochodzi z miejscowości Jackson, w stanie Missisipi. Czarną muzyką, bluesem, funkiem i śpiewem gospel nasiąkała od dzieciństwa. Już na początku kariery zdobyła uznanie nie tylko dzięki talentowi, ale także wysoce rozwiniętym umiejętnościom wokalnym. W jej wyrazistym stylu odnaleźć można było wpływy Betty Carter i Niny Simone. Z pewnością właśnie owa oryginalność, ochota, by eksperymentować, szukać własnej ścieżki w jazzie, spowodowały, że Wilson została dostrzeżona. Po przyjeździe do Nowego Jorku w 1982 r. niemal od razu zaczęli się nią interesować wybitni liderzy. Jednym z ważniejszych muzyków, z którym związała się na początku kariery, był parający się nowoczesnym jazzem saksofonista i kompozytor Henry Threadgill. Drugim — Steve Coleman, jeden z filarów sceny M-Base, skupiającej grono artystów, którzy szukali możliwości wzbogacenia formuły akustycznego jazzu w funku, hip-hopie, rapie i innych stylach czarnej muzyki lat 80. i 90. Chociaż kariera artystyczna Cassandry toczy się już od wielu lat własnym torem, doświadczenia zdobyte przez nią w formacji Five Elements Colemana i podczas współpracy z innym filarem sceny M-Base — Gregiem Osbym — są wciąż odczuwalne w jej muzyce.

Ale występ Cassandry Wilson to tylko jedno z wielu znaczących wydarzeń jazzowych nadchodzących dni. Tego samego dnia (28.10) w warszawskiej Królikarni o godz. 23.00 zagra Trio X, czyli wirtuoz drewnianych instrumentów stroi-kowych Joe McPhee, basista Dominic Duval oraz grający na perkusji Jay Rosen, a solowy recital da wybitny pianista Matthew Shipp.

W niedzielę, 29.10, w ramach Avant Festival, który odbędzie się w Gdańskim Centrum Kultury Żak (godz. 19.00), ponownie na scenie błyszczeć będzie Trio X i Matthew Shipp. Dzień później (30.10) w tym samym miejscu zagra interesujący gitarzysta Marc Ribot, który zaprezentuje projekt „Spiritual Unity 2006”. Ponadto Trio X Joego McPhee zagra 30.10 w poznańskiej Estradzie (godz. 20.30) oraz 31.10 w krakowskim klubie Alchemia (godz. 20.00).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Buczek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy