Jeden biegły wyceni kina Helios

opublikowano: 19-09-2019, 22:00

Apelacja właściciela 2,76 proc. akcji spierającego się z Agorą została oddalona.

Wojciech Pisarski ze spółki Eko-Bilans będzie wyceniał akcje sieci kinowej Helios we wszystkich sporach akcjonariuszy mniejszościowych z Agorą, która od 2010 r. kontroluje Heliosa. To efekt decyzji Sądu Okręgowego w Łodzi z 19 września 2019 r., który oddalił apelację Tomasza Gromkowskiego, długoletniego akcjonariusza Heliosa, dysponującego obecnie 2,76 proc. akcji spółki. Wcześniej odrzucone zostały dwie podobne skargi akcjonariuszy mających symboliczne pakiety akcji. W procedurze rugowania z Heliosa dostali od Agory po 9,94 zł za akcję, czyli łącznie 3,2 mln zł. Oczekują jednak dopłaty rzędu 34,6-40,1 mln zł.

Właśnie po, to by ustalić wartość godziwą akcji sieci kin, sąd powołał biegłego. Tyle że Wojciech Pisarski około dwa lata zwlekał z przedłożeniem wyceny w jednej ze spraw, choć miał na to trzy miesiące od uprawomocnienia się decyzji o powołaniu na biegłego. Kiedy w końcu złożył opinię w lutym 2019 r., to od razu z wycenami do postępowań, w których prawomocnie na biegłego powołany jeszcze nie został (m.in. w sprawie rozpatrywanej 19 września). Akcjonariusze mniejszościowi kwestionują więc jego wiarygodność i obiektywizm sądu. Wcześniejbowiem proponowali, by biegły pochodził z firmy PKF Consult albo Grant Thornton Frąckowiak. Pierwsza odpadała ze względu na konflikt interesów, druga zażądała 60 tys. zł. Mniejszościowi akcjonariusze Heliosa zgodzili się na tę kwotę, wpłacili zaliczkę, po czym jako biegłego otrzymali Wojciecha Pisarskiego. Był on wcześniej powołany na biegłego w postępowaniu zainicjowanym przez Agorę.

Agora uważa, ze konflikt dotyczy tylko jednego akcjonariusza mniejszościowego, czyli Tomasza Gromkowskiego. To on dysponuje 99,5 proc. spornych akcji. Pozostałe pół procenta zmieniło właściciela tuż przed NWZ, mającym przegłosować rozwód Tomasza Gromkowskiego z Heliosem w 2016 r. W tamtym czasie Agora jednak co najmniej trzykrotnie wyceniała akcje Heliosa na więcej niż 9,94 zł. Nawet Tomaszowi Gromkowskiemu zaproponowała początkowo 14 zł.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu