Jeden robi, dwóch się patrzy

Jacek Kowalczyk, RAV
opublikowano: 05-08-2010, 06:45

Tylko jedna trzecia Polaków w wieku od 55. do 64. roku życia pracuje zawodowo.Wskaźnik zatrudnienia dojrzałych pracowników w Polsce rośnie, ale nadal jest prawie najniższy w UE.

Mimo światowego kryzysu gospodarczego i wzrostu bezrobocia, rośnie aktywność zawodowa Polaków w dojrzałym wieku. Jak wynika z danych Eurostatu, w 2009 r. pracowało w Polsce 32,3 proc. osób w wieku 55-64 lata. Rok wcześniej odsetek ten wynosił 31,6 proc., a pięć lat wcześniej — tylko 26,2 proc. Ta pozytywna tendencja, trwająca już nieprzerwanie od pięciu lat, to dobra wiadomość dla gospodarki. Oznacza, że aktywni zawodowo Polacy mają na utrzymaniu coraz mniej rencistów i młodych emerytów.

— Dane sugerują, że pracodawcy w czasie kryzysu starali się nie zwalniać doświadczonych pracowników. Być może osoby w wieku emerytalnym uznają też, że wczesne opuszczanie rynku pracy po prostu się nie opłaca — mówi Krzysztof Rybiński, profesor Szkoły Głównej Handlowej.

Na tym jednak dobre informacje się kończą. Choć wskaźnik aktywności zawodowej starszych pracowników rośnie, to nadal jest na bardzo niskim poziomie. Obecnie dwóch na trzech Polaków w wieku 55-64 lata nie pracuje, a to stawia nasze społeczeństwo wśród najmniej pracowitych w Unii Europejskiej. Tylko na Malcie osoby w dojrzałym wieku są częściej poza rynkiem pracy. Dla porównania, w Islandii aktywnych zawodowo jest 80 proc. osób w wieku 55-64 lata, w Szwecji — 70 proc., w Norwegii 69 proc., w Szwajcarii 68 proc. Nawet w boleśnie poturbowanej przez kryzys Estonii odsetek ten jest dwukrotnie wyższy niż w Polsce.

Więcej w czwartkowym "Pulsie Biznesu"

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk, RAV

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu