Jedna baza, by wiedzieć wszystko

opublikowano: 28-12-2012, 00:00

W prowadzonym przez KDPW repozytorium znajdą się informacje o transakcjach na instrumentach pochodnych.

Kto, co, kiedy, ile i komu — te i inne informacje o transakcjach na instrumentach pochodnych będą znajdowały się w repozytorium transakcji, które stworzył KDPW. Obowiązek raportowania transakcji na razie nie wszedł w życie, cały system działa więc na zasadzie dobrowolności opierając się na internetowej aplikacji. Ale gdy standardy techniczne w końcu wejdą w życie, wachlarz możliwości się poszerzy.

Unijne wymogi są jasne — szczegółowe informacje o każdym zawartym kontrakcie pochodnym i o każdej zmianie bądź rozwiązaniu takiego kontraktu powinny być najpóźniej następnego dnia roboczego przekazywane do stworzonego w tym celu repozytorium transakcji. Zgodnie ze znowelizowaną w sierpniu tego roku ustawą o obrocie instrumentami finansowymi, KDPW uzyskał możliwość prowadzenia działalności polegającej na gromadzeniu i przechowywaniu informacji dotyczących transakcji na tych instrumentach oraz informacje o nich samych. Repozytorium transakcji w KDPW zostało uruchomione już 2 listopada tego roku. Nim jednak zacznie działać pełną parą, musi poczekać na wejście w życie unijnych przepisów i standardów. Standardy techniczne repozytoriów, opracowane przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), powinny zacząć obowiązywać na przełomie pierwszego i drugiego kwartału przyszłego roku.

Jeśli tak się stanie — i jeśli ESMA do 1 kwietnia 2013 r. zarejestruje pierwsze repozytorium transakcji — od początku lipca 2013 uczestnicy rynku będą już zobowiązani do składania w repozytorium raportów dotyczących instrumentów pochodnych na kredyt lub na stopę procentową. Co najmniej pół roku później — czyli najwcześniejod 1 stycznia 2014 r. — dołączy do tego wymóg raportowania dla instrumentów pochodnych we wszystkich innych klasach. Każdemu uczestnikowi repozytorium i każdej stronie transakcji w instrumentach pochodnych KDPW będzie nadawał indywidualny kod, pozwalający na identyfikację wszystkich stron zgłaszających i zawierających transakcje. Podobne unikalne kody, pozwalające na uzyskanie w systemie wszystkich dostępnych informacji, będą nadawane każdej zawartej transakcji. Do chwili, gdy obowiązek raportowania transakcji wejdzie w życie, korzystanie z repozytorium poprzez internetową aplikacjęjest dla uczestników rynku bezpłatne. Użytkownicy mogą teraz pozyskać elektroniczne certyfikaty bezpieczeństwa, rejestrować pojedyncze transakcje, a także zestawy wielu informacji o transakcjach na podstawie komunikatu w formacie XML. Mogą też oczywiście przeglądać, modyfikować i anulować zarejestrowane transakcje. To jednak tylko pierwszy etap.

W drugim — już po przyjęciu standardów technicznych przez Komisję Europejską — aplikacja zostanie dostosowana do unijnych wymogów, a jej możliwości rozbudowane. Wprowadzona ma zostać też możliwość przekazywania informacji do repozytorium przez izbę rozliczeniową. Izba będzie więc występowała w podwójnej roli — z jednej strony jako centralny kontrpartner (CCP) zobowiązany do przekazywania do repozytorium informacji o wszystkich rozliczanych przez siebie transakcjach, z drugiej zaś jako reprezentant strony transakcji. Spełnienie wymogów prawnych w zakresie zgłaszania transakcji na instrumentach pochodnych będzie wymagało zgłaszania powyższych do rejestrowanego przez ESMA repozytorium. KDPW wystąpi do ESMA o rejestrację repozytorium na gruncie regulacji europejskich. Tym samym podmioty raportujące do repozytorium transakcji prowadzonego przez KDPW wypełniały będą obowiązki prawne w tym zakresie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu