PB Po Godzinach
Partnerem cyklu EKO jest logo Provident

Jedna nagroda Grammy jedzie do Polski

PAP
opublikowano: 11-02-2013, 11:17

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita otrzymała nagrodę Grammy za płytę z utworami Krzysztofa Pendereckiego. Orkiestra Wita zwyciężyła w kategorii „najlepsze kompendium klasyczne”.

Na płycie znalazły się utwory: „Fonogrammi”, „Koncert na róg”, „Partita”, „Przebudzenie Jakuba”, „Anaklasis” i „De natura sonoris”. Album ukazał się nakładem wydawnictwa Naxos. Obok orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Wita w nagraniu wzięli udział także soliści: flecistka Urszula Janik, grająca na rogu Jennifer Montone i klawesynistka Elżbieta Stefańska.

Album wydany został przez firmę Naxos w czerwcu 2012 roku. Reżyserami nagrania i współlaureatami wyróżnienia są Andrzej Sasin i Aleksandra Nagórko (CD Accord).

To siódma nominacja i pierwsza nagroda Grammy w dorobku Antoniego Wita. Razem z orkiestrą filharmonii nagrał kilkanaście płyt z muzyką Pendereckiego.

Antoni Wit wraz z filharmonicznymi zespołami nominowani byli do nagrody Grammy siedmiokrotnie za rejestracje utworów Krzysztofa Pendereckiego i Karola Szymanowskiego. Nagrania Antoniego Wita dla firmy Naxos od lat cieszą się wielkim uznaniem krytyki muzycznej całego świata, wyrażającym się w prestiżowych nagrodach, takich jak m.in. Diapason d'Or i Grand Prix du Disque de la Nouvelle Académie, Cannes Classical Award, Records Academy Award (Record Geijutsu), Choc de Classica. W brytyjskim przewodniku płytowym "The Penguin Guide" aż 16 jego płyt Antoniego Wita uzyskało najwyższą ocenę.

Antoni Wit jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Narodowej w Warszawie od 1 stycznia 2002 r., 1 września br. zakończy swoją pracę w tej placówce. Jako dyrektor Filharmonii Narodowej poprowadził z jej zespołem ponad 420 koncertów, w tym ponad 190 za granicą.

Antoni Wit urodził się w 1944 r. w Krakowie. Ukończył dyrygenturę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie i prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1967 r. został asystentem dyrektora Filharmonii Narodowej Witolda Rowickiego. W 1971 r. otrzymał II nagrodę w konkursie dyrygenckim Herberta von Karajana, rok później został jego asystentem w Salzburgu.

Najbliższe plany koncertowe Antoniego Wita, oprócz występów w kierowanej przez niego Filharmonii Narodowej, obejmują m.in. koncert z Orkiestrą Filharmonii Narodowej na londyńskim festiwalu BBC Proms - w sierpniu 2013 r.; będzie to pierwszy występ polskiej orkiestry. W planach jest także koncert z jedną z najlepszych orkiestr świata – Berliner Philharmoniker - we wrześniu 2013 r.

55. gala rozdania Grammy Awards odbyła się w niedzielę w Staples Center w Los Angeles. Wśród laureatów najbardziej prestiżowych w świecie muzyki rozrywkowej nagród znalazły się takie gwiazdy jak: Rihanna, Beyonce i Taylor Swift. Inni laureaci to m. in. Dan Auerbach, wokalista zespołu Black Keys, raperzy Kanye West i Jay-Z oraz znany muzyk jazzowy Chick Corea. Wśród wyróżnionych nagrodą w kształcie małego gramofonu znalazł się też znany muzyk i kompozytor z Nowego Orleanu dr. John.

Za "piosenkę roku" uznany został utwór "We Are Young" w wykonaniu trzyosobowego zespołu FUN grającego muzykę indie-pop. Adele, która zdominowała ubiegłoroczne nagrody Grammy, tym razem została uznana za najlepszą solową wykonawczynię w utworze "Set Fire to the Rain".

Były członek legendarnego zespołu The Beatles, Paul McCartney dostał nagrodę Grammy za album "Kisses on the Bottom" zawierający utwory zarówno z dziedziny muzyki pop jak i jazzowe. Nagrodę Grammy przyznano pośmiertnie legendarnemu Ravi Shankarowi, wirtuozowi gry na sitarze, który przyjaźnił się z Beatlesami i wywarł wpływ na ich muzykę. Nagrodę odebrała jego córka Anoushka, nominowana do nagrody w tej samej kategorii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane