Jednego kontrahenta można ubezpieczyć

KOMENTARZ
opublikowano: 25-03-2015, 00:00

Ubezpieczenie należności jest coraz częściej stosowanym przez przedsiębiorców narzędziem ograniczania ryzyka nieotrzymania płatności od kontrahenta.

Wiele firm korzysta standardowo z ochrony całej sprzedaży realizowanej w kredycie kupieckim, a więc z ubezpieczenia całego obrotu handlowego. Takie rozwiązanie z jednej strony ułatwia uzyskanie korzystniejszych dla przedsiębiorcy warunków ubezpieczenia, ale z drugiej nie zawsze pozwala na selekcję kontrahentów. A przecież nie zawsze przedsiębiorca widzi uzasadnienie dla objęcia polisą wszystkich kontrahentów. Może dostrzegać ryzyko tylko w przypadku wybranych odbiorców, przy wysyłkach jednego rodzaju towaru, w kontraktach na duże kwoty czy z dłuższymi niż standardowe terminami płatności. Naprzeciw takim oczekiwaniom wychodzi państwowy ubezpieczyciel — Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). Poza ochroną całego portfela klienta w ramach polisy pakietowej obejmującej zarówno należności krajowe jak i eksportowe, oferuje ona kilka produktów zabezpieczających pojedyncze transakcje czy kontrahentów. Dla niewielkich przedsiębiorców KUKE opracowała EUROPOLISĘ, która zabezpiecza płatności od wybranego kontrahenta z 34 krajów europejskich w tym z Polski na wypadek jego upadłości lub opóźnienia w zapłacie należności. To bardzo popularne ubezpieczenie wśród małych przedsiębiorców, gdyż jego zawarcie i obsługa nie wymaga ich dużego zaangażowania, a składka jest niska i z góry określona. Polscy przedsiębiorcy coraz częściej dostrzegają szansę na rozwój swojej działalności w ekspansji na trudniejsze rynki zagraniczne. W obszarze ich zainteresowania pojawiają się zarówno te, na których występuje podwyższone ryzyko polityczne np. Rosja, Białoruś jak i te bardzo odległe jak Indonezja czy Korea Południowa. Polisa na Wschód oferowana przez KUKE pozwala na ochronę należności z 59 krajów o podwyższonym ryzyku politycznym i dotyczy przede wszystkim należności za artykuły konsumpcyjne, dostawy realizowane cyklicznie w ramach jednego lub kilku kontraktów nawet z jednym wybranym kontrahentem. W przypadku eksportu maszyn, urządzeń, linii technologicznych czy usług budowlano-montażowych w formie pojedynczych transakcji na indywidualne zamówienie zagranicznego kontrahenta ochronę należności zapewnia Polisa Indywidualna. Kontrakty inwestycyjne zazwyczaj przewidują znaczne odroczenie terminu płatności, co zwiększa ryzyko nieotrzymania należności. Korzystając z Polisy Indywidualnej klient ma zapewnioną ochronę do końca realizacji kontraktu i do wysokości uzgodnionej sumy ubezpieczenia.

EWA KRZEMIŃSKA, główny specjalista ds. produktów, KUKE

Materiał opracowany przez KUKE

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KOMENTARZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu