Czytasz dzięki

Jedni do biznesu, drudzy do polityki

opublikowano: 27-06-2012, 00:00

ŁAWKA KADROWA

Nie jesteśmy żadnymi decydentami ani lobbystami, ale zasłyszane wieści — z klauzulą, że niepotwierdzone, a nawet dementowane — chętnie upowszechniamy. Otóż wczoraj polityczny może nie wróg, ale także nie przyjaciel rozgłosił, iż to były minister skarbu Aleksander Grad może stanąć na czele nowej skonsolidowanej spółki łupkowej. Na razie jest ona tak mglista, jak sama ustawa o wydobywaniu węglowodorów i ich opodatkowaniu. W każdym razie, jeśli powstałaby kolejna strategiczna spółka skarbu państwa, to dawny szef właśnie tegoż resortu byłby jak znalazł.

Przyglądając się losom byłego ministra, naprawdę trudno uniknąć wrażenia, że Sejm bywa przechowalnią. Szeregowe członkostwo tylko jednej komisji — i to jakiej, regulaminowej i spraw poselskich — sprowadza realną decyzyjność byłego kluczowego ministra do stołówki w gmachu przy Wiejskiej. Oprócz tego pozostaje podnoszenie ręki w głosowaniach zgodnie z instrukcją na klubowej kartce. Uważa się, że bycie posłem opozycji jest może wygodne, ale dla ludzi czynu potwornie stresujące. Tymczasem podobne zjawisko występuje także po stronie rządzącej.

W ekipie Donalda Tuska nigdy nie mówi się nigdy i można spodziewać się dosłownie każdego rozwiązania kadrowego. Również ewentualnego złożenia przez Aleksandra Grada mandatu i „przejścia do biznesu”, oczywiście państwowego. Wczoraj minister obrony Tomasz Siemoniak przeforsował awans Waldemara Skrzypczaka na wiceministra ds. uzbrojenia. Czyli były niepokorny dowódca Wojsk Lądowych będzie robił za polityczny, cywilny nadzór nad mundurowymi. Takie fikcyjne przemiany były już grane i ponieważ się nie sprawdzały, definitywnie miały odejść w przeszłość. A jednak…

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Polecane