Jedynka zdobyła kontrakty wartości ponad 48 mln zł

Marek Loos
03-08-2001, 00:00

Jedynka zdobyła kontrakty wartości ponad 48 mln zł

Poznańska Jedynka pozyskała kontrakty o łącznej wartości 48,4 mln zł. 26,8 mln zł będzie kosztowała budowa siedziby Wydziału Nauk Ścisłych Politechniki Zielonogórskiej. Natomiast w stolicy Wielkopolski firma za 14,6 mln zł zmodernizuje budynek NBP, a za 7 mln zł postawi krytą pływalnię dla Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Jedynka Poznań zawarła umowy na realizację trzech inwestycji o łącznej wartości 48,4 mln zł. Dzięki nim firma posiada już w 85 proc. wypełniony tegoroczny portfel zamówień.

— Ten poziom zamówień pozwala naszej firmie optymistycznie patrzeć w przyszłość, mimo panującego w kraju zastoju w budownictwie. Spada liczba inwestycji, a firm rywalizujących o ich realizację jest ciągle tyle samo — mówi Jan Wieczorkiewicz, prezes zarządu Jedynki Poznań.

Realizacja w 12 miesięcy

Jedynka Poznań dla Politechniki Zielonogórskiej zbuduje nową siedzibę Wydziału Nauk Ścisłych. Kontrakt o wartości 26,8 mln zł obejmuje wybudowanie obiektu o kubaturze 40 tys. m sześc. i 11,2 tys. mkw. powierzchni.

— Zostaliśmy realizatorem tego przedsięwzięcia w wyniku przetargu ogłoszonego przez PZ. Już przejęliśmy plac budowy. Okres realizacji tej inwestycji wynosi 12 miesięcy. Jest to typowy obiekt dydaktyczny, który będziemy realizowali w technologii żelbetowej z lekką obudową ze szkła i aluminium. Kształt i parametry budynku zostaną dostosowane do potrzeb przyszłego wyposażenia WNŚ — tłumaczy Jan Wieczorkiewicz.

Dodaje, że będzie to konstrukcja zgodna z najnowocześniejszymi tendencjami w budowaniu tego typu obiektów.

Zielonogórska inwestycja ma zostać sfinansowana ze środków SP i budżetu PZ. Jednym z warunków, które musiała spełnić JP, stając do przetargu, była zgoda na opóźnione finansowanie realizacji przez inwestora.

— Zwłoka w wypłacaniu nam pieniędzy za realizację poszczególnych etapów oznacza konieczność zaangażowania finansowego Jedynki Poznań w tę inwestycję — informuje Jan Wieczorkiewicz.

Modernizacja obiektu NBP

Poznańska spółka zmodernizuje również siedzibę NBP w stolicy Wielkopolski. W umowie wartości 14,6 mln zł nie został dokładnie określony termin wykonania remontu.

— Realizacja tej inwestycji jest trudna, ponieważ będzie się odbywała w obiekcie, w którym pracownicy muszą normalnie wykonywać swoje obowiązki. Będziemy zatem musieli pracować w nietypowych godzinach i niekiedy w dni wolne od pracy. Kolejna trudność polega na tym, że realizacja odbywać się będzie w zwartej, śródmiejskiej zabudowie — wyjaśnia Jan Wieczorkiewicz.

Remont obiektu NBP obejmie wymianę instalacji i okien oraz adaptację pomieszczeń według nowego projektu. Fasada budynku ze względu na historyczny charakter obiektu nie zostanie zmieniona.

Basen za 7 mln zł

Kolejną inwestycją, którą Jedynka Poznań zamierza zrealizować jest budowa krytej pływalni dla Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jej koszt szacowany jest na 7 mln zł. Realizacja obiektu ma potrwać 8 miesięcy. Według Jana Wieczorkiewicza JP będzie jednak mogła przystąpić do wykonania tej inwestycji dopiero po odrzuceniu przez Komisję Przetargową wniosku protestacyjnego jednego z uczestników przetargu.

— Sądzę, że niedługo sprawa powinna zakończyć pomyślnie dla nas — twierdzi prezes Wieczorkiewicz.

Kryta pływalnia UAM powstanie w Poznaniu na terenach uniwersyteckich w dzielnicy Morasko. Obiekt będzie sąsiadował z osiedlem domów jednorodzinnych Różany Potok. Pieniądze na budowę pochodzą ze SP i budżetu UAM.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Loos

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Jedynka zdobyła kontrakty wartości ponad 48 mln zł