Jedyny grant ERC w Polsce dla badacza z UW

  • Marek Mejssner
opublikowano: 16-07-2015, 22:09

Jedyny w Polsce grant European Research Council został przyznany prof. Piotrowi Sankowskiemu z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW.

Prof.Piotr Sankowski
Zobacz więcej

Prof.Piotr Sankowski

Granty European Research Council (ERC= Europejska Rada ds. Badań Naukowych), przyzwane są badaniom naukowym, które mają status tzw. frontier research czyli obecnie nie mającym natychmiastowego potencjału wdrożeniowego, ale prowadzącymi do fundamentalnych odkryć i przełomowych wyników. W ramach grantów ERC prowadzono badania, które pozwoliły odkryć  nowe możliwe rodzaje antybiotyków.

Przed pięciu laty prof. Sankowski otrzymał w konkursie Starting Grant ERC milion euro na przedsięwzięcie „PAAL – Practical Approximation Algorithms Library”. Obecnie przyznany został mu, jako jedynemu Polakowi,  grant  tzw. Proof of Concept , opiewa na 150 tys. euro. O dofinansowanie z tej części programu ERC mogą się starać naukowcy, którzy wcześniej dokonali istotnych odkryć w ramach poprzednio przyznanych grantów ERC. W I rundzie Proof of Concept Rada przyznała finansowanie 45 naukowcom z 13 krajów.

ERC przyznaje środki finansowe na trzy główne rodzaje projektów naukowych, trwających do 5 lat. Wynoszący maksymalnie 2 mln euro Starting Grant przeznaczony jest dla naukowców od 2 do 7 lat po doktoracie. O 750 tys. wyższy , Consolidator Grant, mogą uzyskać badacze od 7 do 12 lat po doktoracie zaś najwyższe 3,5 mln wynoszące Advanced Grants przeznaczone są dla naukowców o ugruntowanej pozycji i dorobku, prowadzący własne badania. Dodatkowo grant Proof of Concept wynoszący do 150 tys. euro przeznaczony jest na dopracowanie i komercjalizację swoich badań.

Piotr Sankowski ma 37 lat. Jest informatykiem, od 2010 roku profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. Jego badania dotyczą projektowania i analizowania szybkich algorytmów przybliżonych dla problemów, dla których komputerowe rozwiązanie nie jest możliwe z powodu bardzo czasochłonnych obliczeń. Jak twierdzi uczony, wszystkie poprzednie badania się udały "Biblioteka algorytmów aproksymacyjnych jest stale uzupełniana. Dodatkowy grant jest przyznany na komercjalizację wyników badań. Zakładamy firmę spin off z Uniwersytetem Warszawskim". - dodaje prof. Sankowski.

Granty ERC są uważane w Unii Europejskiej za nieoficjalny miernik zaawansowania naukowego kraju. W tej klasyfikacji Polska wygląda fatalnie. W kończącym się w 2013 roku VII Programie Ramowym polscy naukowcy wywalczyli 14 spośród 4,5 tys. prestiżowych grantów ERC. Obecnie jest tych grantów dwa. Jak powiedział PAP dr Wiesław Studencki, zajmujący sie w Krajowym Punkcie Kontaktowym Programów Badawczych UE projektami ERC, Polakom udało się wywalczyć 19,4 mln euro, czyli niecałe 0,3 proc. budżetu tych programów w VII programie Ramowym. Wniosków z Polski złożono przy tym 700, a przyznano granty 14 z nich, czyli współczynnik sukcesu sięgnął 2 proc. Jest to jeden z najgorszych współczynników dla grantów ERC w całej UE. Obecnie dwa granty są jedynymi polskimi w programie Horizon2020. Jak twierdzi dr Studencki, Hiszpania, z którą często porównywana jest polska nauka, uzyskała do tej pory 200 grantów ERC ma wiec wynik 15 razy lepszy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Mejssner

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Jedyny grant ERC w Polsce dla badacza z UW