„Jedziemy na jednym wózku”

Redakcja
opublikowano: 17-04-2015, 09:05

Co samorząd może zrobić dla biznesu, co biznes może zrobić dla samorządu? – takie pytanie zadaliśmy znanym przedsiębiorcom i samorządowcom – zwycięzcom rankingu Filary Polskiej Gospodarki. Gdyby wszystkie pomysły zostały wcielone w życie, Polska byłaby krajem mlekiem i miodem płynącym!

Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa

Traktować się po partnersku i pamiętać, że sukcesy obu stron są powiązane. Myślę, że po 25 latach funkcjonowania samorządy doskonale zdają sobie sprawę, iż dobra kondycja biznesu przekłada się na stabilną sytuację przede wszystkim finansową mieszkańców i co za tym idzie — całego miasta. Co możemy zrobić dla biznesu — realizować przemyślaną strategię rozwoju, stwarzać dobre warunki do inwestowania, nie tylko tworząc strefy gospodarcze, ale np. dbając o plany zagospodarowania przestrzennego. Najlepsze, co biznes może zrobić dla samorządu, to wpisać się w plany rozwojowe miasta. Oczywiście pod warunkiem, że miasto przygotuje dla przedsiębiorców atrakcyjną ofertę. A Kraków taką ofertę posiada.

Ryszard Florek, prezes Fakro

Polsce potrzebna jest wspólnota ekonomiczna, świadomość, że nasz kraj to jeden organizm gospodarczy i każdy z nas — bez względu na wykształcenie, stanowisko i zawód — jest elementem tego systemu i może go efektywnie współtworzyć. Indywidualne wysiłki są ważne, lecz razem możemy osiągnąć więcej. Dlatego rolą samorządów jest tworzenie warunków dla efektywnego, zintegrowanego działania i motywowanie przedsiębiorców do inwestowania we własny biznes. Przedsiębiorcy tworzą kolejne miejsca pracy, płacą podatki zasilające budżety państwa i gmin. Jeśli chcemy żyć zamożnie, musimy działać wspólnie. Poziom dobrobytu w regionie czy kraju zależy od wielu czynników, ale głównie od efektywności naszej wspólnoty ekonomicznej.

Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli

Biznes i samorząd jadą na jednym wózku. Bez rozwiniętej gospodarki nie ma rozwoju miast i gmin. Różne samorządy mają różne możliwości wspierania rozwoju biznesu. Samorząd może przede wszystkim wpływać na tzw. czynniki miękkie, m.in. przyjazny klimat inwestycyjny, uzbrojone tereny czy zwolnienia podatkowe. Biznes z kolei odwdzięcza się tworzonymi miejscami pracy, płaconymi podatkami, wspieraniem inicjatyw lokalnych itd. Najlepszym ambasadorem gminy jest ten, kto na jej terenie i przy wsparciu samorządu osiągnął sukces gospodarczy. Bo sukces, przyciąga kolejny sukces.

Adam Góral, prezes Asseco Poland

Przedsiębiorcy powinni zrozumieć, że można z powodzeniem rozwijać biznes bez przenoszenia centrali do Warszawy, że warto dbać w pierwszej kolejności o swoje najbliższe otoczenie. Oczywiście to również wymaga zaangażowania władz samorządowych, które pełnią rolę gospodarza. To ważne, by lokalne władze miały wizję rozwoju regionu i budowały przyjazny klimat, który przełoży się na współpracę środowisk biznesowych, samorządowych i naukowych. Skuteczne doskonalenie mechanizmów współpracy i jeszcze lepszego wykorzystywania własnego potencjału będzie ważnym czynnikiem rozwoju Podkarpacia w przyszłości. Jestem pewien, że budowanie wizerunku regionu innowacyjnego, przyjaznego mieszkańcom, przedsiębiorcom i inwestorom to szansa rozwoju dla Podkarpacia, a także droga rozwoju całej polskiej gospodarki.

Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni

Odpowiem pewnie trochę nieskromnie: to, co samorząd może zrobić dla biznesu, robi Gdynia. To przede wszystkim jakość życia, której wyrazem jest bezpieczeństwo, dobra komunikacja, wysoki poziom oświaty, atrakcyjna oferta wolnego czasu, bliskość usług. A przy tym sprawność obsługi biznesu — w Gdyni mamy od lat owo słynne „jedno okienko” w Centrum Wspierania Przedsiębiorczości. To także od lat owocujący sukcesami młodych firm konkurs Gdyński Biznes Plan, wreszcie — drugi co do wielkości w Polsce Pomorski Park Naukowo-Technologiczny z setkami ambitnych innowacyjnych przedsiębiorstw i inkubatorami przedsiębiorczości, których wspierającym mecenasem jest samorząd Gdyni. A to jeszcze nie wszystko. A biznes dla samorządu? Może być i często bywa partnerem i hojnym donatorem różnych kulturalnych, sportowych czy społecznych projektów.

Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic

Troska o rozwój gospodarczy swojego miasta czy gminy to absolutny priorytet. Tam, gdzie rozwijają się firmy, nie ma problemu z bezrobociem i wpływami do budżetu. Moje doświadczenia wskazują, że przedsiębiorcy cenią sobie przewidywalność i stabilność. Bezpośrednie wsparcie, programy rozwoju przedsiębiorczości są oczywiście ważne, ale chyba ważniejsze jest, aby prowadząc działalność, mieć w urzędzie przewidywalnego partnera, który sprawnie i bezstronnie wydaje decyzje administracyjne czy stosuje racjonalną politykę podatkową. Najlepiej jest więc, jeśli biznes i samorząd odnoszą się do siebie z szacunkiem i traktują po partnersku. Jeśli do tego przedsiębiorca, w swoim dobrze rozumianym interesie, wykazuje zainteresowanie najbliższym otoczeniem i potrafi coś zrobić dla lokalnej społeczności, to mamy sytuację idealną.

Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego

Samorząd na pewno może i powinien ograniczyć biurokrację, która utrudnia przedsiębiorcom prowadzenie biznesu. Istotne jest także pozytywne nastawienie samorządu i pomoc w realizacji przedsięwzięć. Właściwe podejście do inwestorów, traktowanie z szacunkiem ich potrzeb i postulatów, a także reprezentowanie ich interesów w parlamencie są kluczowe dla rozwoju przedsiębiorczości.

Andrzej Balcerek, prezes Górażdże Cement

Często mówi się ostatnio o społecznej odpowiedzialności biznesu,nie wspominając o społecznej, czyli także zorientowanej na biznes, odpowiedzialności samorządu. Fundamentalnym celem każdego przedsiębiorstwa jest być i się rozwijać. Spełniając ten warunek, wypełniamy większość zobowiązań wobec społeczeństwa, ale i wobec samorządu. Dając mieszkańcom pracę, odprowadzając podatki, dbając o środowisko naturalne, porządnie wykonując swoją pracę przedsiębiorcy powinni być wymarzonymi klientami dla samorządów. A samorząd powinien traktować każdego przedsiębiorcę jak jedynego klienta, od którego wszystko zależy. Najważniejszym celem samorządu powinno być ułatwianie, usprawnianie i upraszczanie procedur i wymagań stawianych biznesowi. To może stać się znakiem firmowym Opolszczyzny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Redakcja

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu