Jen najsilniejszy od 15 lat, frank w historii

X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
opublikowano: 08-09-2010, 08:48

Pomimo braku publikacji istotnych danych makroekonomicznych na rynku walutowym nie można mówić o marazmie. Notowania na  parze USDJPY odnotowały nowe 15-letnie minimum, zaś w przypadku EURCHF jest to  nowe historyczne minimum. Z kolei na parze EURUSD mieliśmy do czynienia wczoraj z największą przeceną od 11 sierpnia, ale spadki zatrzymały się na wsparciu. Na  rynkach akcji mamy przecenę w umiarkowanej skali, a złoto jest w okolicach historycznych maksimów

USDJPY – interwencje słowne nie pomogą

W notowaniach pary USDJPY mamy nowe 15-letnie minimum na poziomie 83,31. W notowaniach USDJPY coraz więcej przemawia za zmianą trendu lub przynajmniej przejściową korektą, jednak po nieudanym ruchu Banku Japonii rynek został zachęcony do testowania minimów. Odnotowany wczoraj spadek rentowności amerykańskich obligacji i słabsze nastroje na rynkach akcji stanowiły dodatkową zachętę. W odpowiedzi na nowe minima mieliśmy próbę interwencji słownych szefa Banku Japonii jak i ministra finansów. Obydwoje wyrażali zaniepokojenie sytuacją gospodarczą, szef BoJ zapowiedział dalsze rozluźnienie polityki pieniężnej, a Noda (minister finansów) interwencję fx „jeśli będzie to konieczne” (czytaj – jeśli uzyska poparcie banku centralnego). Po zeszłotygodniowym strzale w stopę tego rodzaju retoryka to jedyne co pozostaje japońskim oficjelom, jednak to za mało by odwrócić kierunek trendu w tym momencie.

Od strony technicznej warto zwrócić uwagę na poziom 83,20 gdzie mamy 161,8% ekspansję dynamicznej fali spadkowej z maja. Nie można wykluczyć, iż notowane obecnie spadki są dopiero falą trzecią, a celem rynku może być nawet poziom 79,75, czyli historyczne minimum. Warto również odnotować ciekawą zależność w ostatnim czasie. Para zdaje się bronić dany poziom dwukrotnie, zaś trzecia próba przynosi kontynuację spadków. Tak było również z poprzednim minimum na poziomie 83,56.  

EURCHF – Impuls z EURUSD

Przecenę na parze EURCHF uruchomiła wyprzedaż euro względem dolara w trakcie wtorkowej sesji azjatyckiej. Do tego dołożyły się jeszcze nastroje na rynkach globalnych i dwa tygodniowe młoty po dłuższych spadkach (teoretycznie dość silny sygnał odwrócenia, zwłaszcza, że towarzyszyły mu dodatkowe wsparcia) przeszły do historii. Do historii przechodzi także nowe minimum pary EURCHF (1,2807), choć możliwe, iż ten rekord nie utrzyma się długo. Warto zwrócić uwagę na podobieństwo korekty wzrostowej z ostatnich dni do ruchu z połowy czerwca (różowe prostokąty na wykresie), zarówno co do skali, jak i umiejscowienia w większym ruchu spadkowym. Wtedy po tych krótkich wzrostach mieliśmy kontynuację spadków. Gdyby teraz para podążała tym samym tropem, oznaczałoby to zejście do poziomu 1,2370. Niezależnie od tego, utrzymujemy, iż czynniki fundamentalne wymuszą w dłuższym horyzoncie (najprawdopodobniej kilku miesięcy) dostosowanie kursu w górę.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

EURUSD – spadki zatrzymane na wsparciu

O przyczynach spadków na parze EURUSD pisaliśmy we wczorajszym komentarzu porannym. Na dziś istotne jest, iż przecena zatrzymała się na wsparciu wyznaczonym przez linię poprowadzoną po dwóch wcześniejszych lokalnych dołkach. To daje EURUSD szansę na pozostanie w konsolidacji ograniczonej poziomami 1,2920 od góry i 1,2588 od dołu. Najbliższym wsparciem będzie natomiast wspomniana linia. 

W kalendarzu – produkcja na Wyspach i w Niemczech, Beżowa Księga, stopy i dane w Kanadzie

Po bardzo „lekkim” początku tygodnia, środowy kalendarz zaczyna się zagęszczać. W Europie mamy dane o produkcji przemysłowej – w Wielkiej Brytanii o 10.30 (konsensus +0,3% m/m), w Niemczech o 12.00 (+1,1% m/m). Następnie czeka nas seria istotnych wydarzeń w Kanadzie – dane o pozwoleniach na budowy domów (14.30, konsensus -4,2% m/m), decyzja Banku Kanady (15.00, oczekiwana podwyżka stóp o 25 bp), oraz Ivey PMI (16.00, konsensus 55,9 pkt.). Wieczorem naszego czasu (20.00) Fed opublikuje Beżową Księgę, która ocenia koniunkturę w poszczególnych regionach USA (może być to ciekawa lektura po ostatnich rozbieżnościach pomiędzy słabymi wskaźnikami regionalnymi oraz silnym ISM). Wreszcie w trakcie sesji azjatyckiej opublikowane zostaną dane o zatrudnieniu w australijskiej gospodarce (3.30 naszego czasu, konsensus +25,3 tys.). 

Przemysław Kwiecień
Główny Ekonomista
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Polecane