Jen stracił wobec euro po spadku na giełdzie w Tokio

WÓLCZANKA Spółka Akcyjna
18-07-2001, 10:56

LONDYN (Reuters) - W środę kurs jena znalazł się na najniższym od tygodnia poziomie wobec euro. Powodem był spadek indeks tokijskiej giełdy do czteromiesięcznego minimum.

Dodatkowo agencja ratingowa Moody's obniżyła perspektywy oceny wiarygodności kredytowej dla 15 japońskich spółek ubezpieczeniowych, argumentując swoją decyzję spowolnieniem japońskiej gospodarki.

W tym czasie kurs franka szwajcarskiego osiągnął najwyższy od dwóch miesięcy poziom wobec dolara i najwyższy od roku wobec euro. Inwestorzy kupują szwajcarską walutę z powodu obaw o kondycję czołowych gospodarek świata.

"Ani informacje z Japonii, ani z USA nie napawają optymizmem. Zdaje się, że spodziewana poprawa sytuacji gospodarczej w USA przesunie się na pierwszą połowę 2002 roku. Dlatego jeżeli szukasz stabilności, kupuj franka" - powiedział David Bloom, strateg walutowy z HSBC Markets.

Dolara wyceniano na 125,25 jena, a za euro płacono 107,54 jena i 85,89 centa.

Amerykańska waluta straciła wobec euro na skutek ostatnich danych o spadku produkcji przemysłowej w USA o 0,7 procent. Wykorzystanie mocy produkcyjnych wyniosło zaś 77 procent i było najniższe od sierpnia 1983 roku.

Obecnie inwestorzy czekają na wystąpienie szefa Banku Rezerwy Federalnej Alana Greenspana, które rozpocznie się o godzinie 16.00 czasu warszawskiego.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WÓLCZANKA Spółka Akcyjna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Jen stracił wobec euro po spadku na giełdzie w Tokio