Jeremie zainwestuje w innowacje na Pomorzu

opublikowano: 06-11-2014, 00:00

Pomorskie firmy pierwsze w Polsce będą mogły korzystać z funduszu kapitałowego w ramach unijnej inicjatywy Jeremie.

Kilka miesięcy temu na Pomorzu rozpoczęły się pierwsze działania, które miały na celu powstanie nowego instrumentu — funduszu kapitałowegoJeremie opierającego się na konstrukcji Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego Aktywów Niepublicznych. Nad nowym narzędziem zaczęły pracować podmioty mające duże doświadczenie w inwestowaniu w innowacyjne projekty biznesowe — Agencja Rozwoju Pomorza, Oliwska Grupa Konsultingowa oraz spółka Inveno. Dzięki ich współpracy w maju została powołana Pomorska Spółka Zarządzająca (PSZ), której głównym celem stało się doprowadzenie do powstania wspomnianego wyżej funduszu kapitałowego. Cel został osiągnięty wczoraj — umowę o zawiązaniu funduszu podpisali przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego, który pełni rolę menedżera funduszu powierniczego Jeremie, i konsorcjum utworzonym przez Pomorską Spółką Zarządzającą. Obecnie fundusz dysponuje pulą 55 mln zł.

— Naszym celem jest wspieranie rozwoju pomorskiej gospodarki. Będziemy realizowali ten cel przez dokapitalizowanie mikro- i małych przedsiębiorstw — mówi Marcin Kapuściński, prezes PSZ.

Jedna firma będzie mogła otrzymać wsparcie w wysokości od 300 tys. zł do 1,5 mln zł. Fundusz będzie inwestował pieniądze unijne (49 proc.) oraz pozyskane od inwestorów prywatnych (51 poc.) w zamian za udziały w przedsiębiorstwach, które otrzymają wsparcie. Przy wyborze firm znaczenie będą miały takie kryteria, jak m.in wczesna faza rozwoju, ocena zyskowności i szansa na powodzenie przedsięwzięcia. Przypomnijmy — celem inicjatywy Jeremie jest odejście od tradycyjnego, dotacyjnego wsparcia sektora mikro-, małych i średnich firm na rzecz zwrotnych instrumentów finansowych, takich jak kredyty, pożyczki i poręczenia na preferencyjnych zasadach. W Polsce program jest wprowadzany w życie na poziomie województw w ramach regionalnych programów operacyjnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu