Czytasz dzięki

Jeśli na zakupy, to na Wyspy i do nas

Magdalena Graniszewska
opublikowano: 15-02-2010, 00:00

To będzie bardzo dobry rok na przejęcia — twierdzą specjaliści z Mergermarket.

W środkowej i wschodniej Europie do kupienia jest 641 firm

To będzie bardzo dobry rok na przejęcia — twierdzą specjaliści z Mergermarket.

Łowisz firmy? Zajrzyj do Wielkiej Brytanii lub do naszego regionu — taki wniosek płynie z raportu Mergermarket, serwisu monitorującego międzynarodowy rynek fuzji i przejęć. Analitycy serwisu zestawili informacje o firmach, które zostały wystawione na sprzedaż między początkiem lipca a końcem grudnia 2009 r. Pod lupę wzięli Europę.

Sprzedają się licznie…

Liczby wyglądają interesująco. Wynika z nich, że w tym roku najwięcej będzie się działo na rynku brytyjskim, ponieważ nabywcy szukają tam aż 652 firmy. Na drugim miejscu plasuje się nasz region, czyli środkowa i wschodnia Europa, ale bez Rosji. Na sprzedaż wystawiono tu 641 firm. Na trzecim miejscu są Niemcy i Austria (503). Najmniej transakcji należy się spodziewać w Hiszpanii i Portugalii. Dane wskazują, że do przejęcia jest tam tylko 165 spółek.

"W II półroczu 2009 r. pojawiły się pozytywne sygnały z rynku fuzji i przejęć. Może to wynikać z faktu, że inwestorzy oczekują kolejnej fali odprężenia na rynku kredytów oraz odbicia na rynku akcji. Dzięki tym czynnikom na rynku powinny pojawić się firmy zasobne w gotówkę i nastawione na akwizycje" — czytamy w raporcie.

…głównie w technologiach

Największego ruchu specjaliści spodziewają się w branży technologicznej, przemysłowo-chemicznej i w sektorze dóbr konsumenckich. W tych segmentach na sprzedaż wystawiono w Europie odpowiednio 607, 584 i 574 przedsiębiorstwa.

"Ten wniosek nie powinien zaskakiwać, ponieważ aktywność w tych branżach już dotychczas była wysoka" — zauważają autorzy raportu.

Zalecają monitorowanie rynku konsumenckiego. Spodziewają się bowiem, że fuzja koncernów Cadbury i Kraft oraz przejęcie Femsy przez Heinekena wywrze presję na pozostałych graczy na tych rynkach. Można oczekiwać, że też sięgną po przejęcia, by utrzymać przewagę konkurencyjną.

W sektorach energetycznym, górniczym i usług komunalnych też można się spodziewać istotnej liczby transakcji — nowego właściciela szukają 463 firmy.

Magdalena Graniszewska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane