Jessica wkracza na Mazowsze

Sylwester Sacharczuk
opublikowano: 18-07-2011, 00:00

Region dostanie z unijnego programu 160 mln zł na rewitalizację zniszczonych obszarów poprzemysłowych.

Region dostanie z unijnego programu 160 mln zł na rewitalizację zniszczonych obszarów poprzemysłowych.

Pierwsza była Wielkopolska, potem województwo zachodniopomorskie. Teraz czas na Mazowsze. Region dołączył do województw, które skorzystają z unijnej inicjatywy Jessica — funduszu wspierającego rewitalizację byłych terenów przemysłowych i wojskowych. W piątek samorząd Mazowsza podpisał z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) umowę w tej sprawie. Region dostanie duży zastrzyk gotówki — 160 mln zł. Pieniądze mogą być przeznaczone m.in. na renowację miejskich kamienic, odrestaurowanie rynków i skwerów czy tworzenie w poprzemysłowych budynkach inicjatyw komercyjnych. Dzięki nim będzie można też np. wymienić oświetlenie miejskie na bardziej energooszczędne.

— Dla miast Jessica jest jednym z najefektywniejszych sposobów wykorzystywania środków unijnych. Dzięki tej inicjatywie samorządy mają też szansę na ściślejszą współpracę z inwestorami prywatnymi — mówi Adam Struzik, marszałek Mazowsza.

Inicjatywa polega na stworzeniu funduszu powierniczego, z którego finansowane są Fundusze Rozwoju Obszarów Miejskich (FROM). Z nich pochodzą atrakcyjne dla przedsiębiorców pożyczki o obniżonym oprocentowaniu (2 pkt proc. poniżej stopy referencyjnej NBP, która dziś wynosi 4,5 proc.). Okres karencji wynosi tu cztery lata, a spłat — nawet 20.

Po pieniądze przyznane Mazowszu ustawiają się już pierwsi chętni. Wśród zainteresowanych unijną pomocą są władze podwarszawskich Marek.

— Będziemy się ubiegali o wsparcie na rewitalizację zniszczonej fabryki braci Briggs, która powstała jeszcze w XIX wieku. Kiedyś była tam prężnie działająca przędzalnia wełny, dziś jest to ruina, w której nic się nie dzieje. Fabryka musi być wyremontowana. Chcielibyśmy, aby to miejsce służyło rekreacji lub kulturze i dlatego złożymy wniosek o pożyczkę — mówi Marcin Piotrowski, przewodniczący rady miasta Marki.

Pierwsze konkursy z programu Jessica na Mazowszu powinny być ogłoszone na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2012 r.

1,069

mld zł

Tyle łącznie weźmie z unijnego programu Jessica pięć pierwszych korzystających z niego województw (wielkopolskie, zachodniopomorskie, śląskie, mazowieckie i pomorskie).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu