Jest nowy prezes PKO BP

opublikowano: 09-08-2022, 13:08
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Paweł Gruza został nowym szefem największego, państwowego banku. Ma być antidotum na wojnę frakcji w PiS.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • kim jest nowy prezes PKO BP,
  • z kim konkurował o fotel szefa banku.

Niespodziewana zmiana w PKO BP. Po 10 miesiącach urzędowania z banku odchodzi Iwona Duda. Zastąpi ją Paweł Gruza, do niedawna wiceprezes ds. międzynarodowych KGHM, wcześniej wiceminister finansów. Skąd ta kandydatura? W banku pracownicy spekulują, że jest on człowiekiem Mateusza Morawieckiego. Faktycznie razem blisko współpracowali, gdy premier był ministrem finansów. Ale potem ich drogi się rozeszły. Inne nasze źródła wskazują, że ostatnio wiceprezes KGHM mocno zacieśniał relacje z ekipą premiera Jacka Sasina. I te niejednoznaczne umocowania polityczne najlepiej oddaje charakter tej kandydatury. Nowy prezes największego banku jest neutralny, żadne ze zwalczających się frakcji partyjnych nie może powiedzieć o nim “nasz”, ale żadna też nie ma powodów by go zwalczać. Ta nominacja ma więc wyciszyć frakcyjne spory. O posadę prezesa ubiegał się także Marcin Eckert, członek zarządu odpowiedzialny za bankowość korporacyjną, protegowany Macieja Łopińskiego, szefa rady nadzorczej banku. Obydwaj pracowali w PZU, gdzie Maciej Łopiński również szefował radzie. Po przejściu do PKO BP, jedną z pierwszych jego decyzji było ściągnięcie do banku dyrektora biura z PZU – Marcina Eckerta, który obsadził pierwsze wolne stanowisko w zarządzie, czyli przejął fotel wiceprezesa ds. korporacji. Od początku urzędowania nie krył się z ambicjami, żeby zostać prezesem. Maciej Łopiński długo je tonował. Aż do obecnego przesilenia.

Drugi z kandydatów, Maks Kraczkowski, to człowiek mocno osadzony w PiS. Przed laty szef młodzieżówki, wieloletni poseł. Trudno jednoznacznie stwierdzić kto go popiera. Można natomiast powiedzieć, że był jednym z czołowych oponentów Iwony Dudy. W banku pracuje od 2016 r. i jest jednym z trzech członków zarządu, którzy kształtowali strategię i charakter banku w ostatnich latach. Iwona Duda, pomimo krótkiego okresu urzędowania, dokonała szeregu zmian, głównie kadrowych, z których nie wszystkie podobały się „starej” załodze banku. Poza tym, w przeciwieństwie do Zbigniewa Jagiełły, charakteryzował ją brak decyzyjności, co wprost mogło wynikać ze słabej pozycji jaką zajmowała.

O ile trudno znaleźć patronów Maksa Kraczkowskiego, to można wskazać głównego oponenta. Jest nim Ministerstwo Aktywów Państwowych. Wiceprezes doskonale zna się z Jackiem Sasinem, szefem resortu, ale jest to rodzaj szorstkiej przyjaźni.

Paweł Gruza, jako człowiek z zewnątrz ma stonować nastroje w banku i wygasić walki frakcyjne. Mówi się też o tym, że premier ma nadzieję, że PKO BP zacznie mocniej podnosić oprocentowanie depozytów, pomagając w walce z inflacją.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane