Jest pomoc dla Grecji. Rosną kursy banków

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 13-04-2010, 00:00

Tydzień na giełdach rozpoczął się w nerwowej atmosferze. Pomoc finansowa dla Grecji nie rozwiała obaw związanych z kryzysem finansowym w tym regionie świata, co zwiększa ryzyko wyhamowania obserwowanego ożywienia w gospodarce.

Inwestorzy żyją już rozpoczynającym się sezonem raportów kwartalnych. Oczekiwania są spore, więc każda niemiła niespodzianka może spotkać się negatywną reakcją rynku. Pod koniec sesji, spokojny start na Wall Street uaktywniło kupujących.

W centrum uwagi był grecki sektor finansowy. Mocno rosły kursy National Bank of Greece, EFG Eurobank Ergasias oraz Alpha Bank, trzech największych banków w Grecji. Wzięciem cieszyły się papiery UBS. Szwajcarski gigant zyskiwał po informacji, że kwartalny zysk przed opodatkowaniem wyniesie co najmniej 2,5 mld CHF. To najlepszy rezultat od drugiego kwartału 2007 r. Udany dzień mieli też akcjonariusze Home Retail. W weekend pojawiły się spekulacje, że należąca do amerykańskiego giganta Wal-Mart, sieć Asda może być zainteresowana przejęciem brytyjskiej spółki. Podobne czynniki napędzały zwyżkę notowań akcji Stockmann, fińskiego właściciela sieci odzieżowej Lindex. W jego przypadku chrapkę na niego ma ponoć brytyjski Debenhams.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu