Jest projekt ustawy o Grupie PFR

opublikowano: 14-12-2017, 22:00

Grupa od dawna już działa, tyle że nieformalnie. Jest szansa, że na drugą rocznicę jej istnienia będzie miała podstawę prawną.

Mateusz Morawiecki musiał zostać premierem, by rządowe prace nad projektem ustawy o Grupie Polski Fundusz Rozwoju (PFR) przyspieszyły. Sama grupa już od dawna istnieje, ale ma charakter nieformalny, działając na zasadzie wewnętrznie ustalonych zasad i podziału kompetencji. Sam PFR powstał ponad dwa lata temu — w kwietniu 2016 r. O projekcie ustawy mowa była już w listopadzie ubiegłego roku.

Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju oraz przewodniczący rady nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego.
Fot. Marek Wiśniewski

Czas płynął, a o ustawie było cicho. W listopadzie tego roku pojawiły się informacje, że wszystko jest już gotowe i lada dzień projekt zostanie ogłoszony. Projekt ustawy o systemie instytucji rozwoju wpłynął do kancelarii premiera jednak dopiero wczoraj. Ustawa o Grupie PFR jest jednym z przykładów inicjatyw blokowanych „na rządzie” w ramach rozgrywek różnych frakcji. Teraz jest jednak szansa, że na drugą rocznicę powołania PFR wejdzie ona w życie. Projekt ustawy o systemie instytucji rozwoju nie jest publicznie dostępny. Z opisu na stronie kancelarii premiera wynika, że ma on pomóc w stworzeniu strategii grupy, określić zasady koordynacji między spółkami oraz zwiększyć synergie między nimi. Przewiduje też możliwość dokapitalizowania PFR przez Ministerstwo Finansów. Nie wiadomo, czy i jak zostanie poukładana hierarchia w ramach grupy. Jej nazwa wskazuje na PFR, ale w ramach grupy działa jeszcze jeden bardzo silny podmiot — Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Do Grupy PFR należą: Polski Fundusz Rozwoju, Bank Gospodarstwa Krajowego, Korporacja Ubezpieczeń Eksportowych, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Agencja Rozwoju Przemysłu, Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz PFR Ventures, BGK Nieruchomości i PFR TFI. Autorem projektu ustawy jest resort rozwoju, któremu podlega Grupa PFR. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane