Czytasz dzięki

Jest ryzyko ratunkowej emisji akcji. "Niedoważaj"

opublikowano: 16-06-2020, 08:00

Jakub Szkopek, analityk Biura Maklerskiego mBanku, w komentarzu specjalnym z 8 czerwca podtrzymal zalecenie "niedoważaj" dla Grupy Boryszew.

"Po słabszych od oczekiwań wynikach za 4 kw. 2019 (oczyszczona EBITDA –50 proc. vs. oczekiwania, -150 mln zł straty netto) aktualizujemy w dół nasze całoroczne prognozy dla Grupy Boryszew (EBITDA –13 proc. vs. dotychczasowe prognozy) ze względu na słabsze niż dotychczas zakładaliśmy wyniki w segmentach Automotive i Metali. Oczekujemy, że na koniec roku dług netto do EBITDA wzrośnie do 5,1x, a Grupa już w I kwartale 2020 złamie kowenanty bankowe" - napisał analityk.

Jego zdaneim rattunkiem dla tego scenariusza mogłaby być sprzedaż aktywów Huty Aluminium Konin, ale zważając na 10-procentowy r/r spadek EBITDA potencjalnego kupca (Granges) w 1 kw. 2020 i wzrost jego relacji długu netto do EBITDA do 2,8x, możliwe, że zainteresowanie przejęciem HAK zmaleje.

"Według naszych szacunków, jeśli dynamika spadku wyników Granges w kolejnych kwartałach będzie zbliżona jak w 1 kw. 2020, to w całym roku dług netto po przejęciu HAK wzrośnie do 4,0x. Naszym zdaniem w obliczu oczekiwanego spowolnienia gospodarczego ryzyka wokół sprzedaży HAK narastają, czego efektem będzie utrzymujące się wysokie zadłużenie Boryszew, możliwa sprzedaż niektórych aktywów oraz ratunkowa emisja akcji. Podtrzymujemy zalecenie niedoważaj dla Grupy Boryszew" - dodał Jakub Szkopek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane