"Jest szansa na odreagowanie na GPW" (opinia)

KZ
opublikowano: 07-03-2012, 08:40

Jest szansa na odreagowanie na GPW - uważa Krystian Brymora, analityk DM BDM.

Korekta na rynku przyśpieszyła we wtorek. FW20 zanotował spadek o 1,75% (2244 pkt). Silniejsze zniżki obserwowaliśmy na rynkach zachodnioeuropejskich (DAX -3,4%, CAC40 -3,6%.).

Za oceanem S&P500 zakończył na 1243,4 pkt czyli 1,54% pod kreską. Straciły surowce, zyskał dolar i obligacje amerykańskie.

Wielu komentatorów wskazywało, że spadki notowań aktywów ryzykownych spowodowała niepewność, co do haircutu greckich obligacji. Trudno się z tym zgodzić skoro wczoraj ATHEX zyskał 2,8% pośród pogrążonej w czerwieni Europie.

Oczywiście wymiana greckich obligacji budzi obawy i zawsze budziła. Inwestorzy są niechętni wobec dobrowolnego udziału w wymianie obligacji na nowe, o obniżonej o ponad połowę wartości nominalnej i niższym kuponie (mają czas do czwartku). Jeśli udział w dobrowolnym PSI nie przekroczy 90% rząd grecki może zmusić inwestorów specjalną ustawą CAC (Collective Action Clauses).

Taki krok zapewne uruchomi CDS’y i tym razem ISDA nie będzie miała wymówki (jak w miniony czwartek) o „dobrowolym” udziale inwestorów. Doniesienia medialne mówią, że ok. 80%inwestorów zadeklaruje wymianę w czwartek. W mojej opinii spadki na giełdach, to normalna techniczna korekta i nie ma sensu szukać przyczyn „na siłę”.

Jest szansa, że jesteśmy blisko przesilenia. Wczoraj FW20 zbliżył się do wskazywanego przeze mnie wsparcia na 2240 pkt (62% zniesienia, pivot). , a WIG20 do 2230 pkt.

Gdyby ten poziom nie zadziałał, to z większą szansą na udaną obronę można wskazać okolice dolnego ograniczenia dużego trójkąta (od września 2011) i byczej luki z 17 stycznia (2212 pkt). W tych rejonach jest duża szansa na zwrot i wzrosty przynajmniej do rozliczenia marcowej serii (16 marzec). Na S&P500 bez zmian. Kierunek raczej 1300 pkt choć w dalszej perspektywie. Jest szansa na krótkie odreagowanie z poziomów 1235-1240 pkt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW / "Jest szansa na odreagowanie na GPW" (opinia)