Jest szansa na prywatyzację stoczni

AMB
opublikowano: 29-05-2008, 00:00

Resort skarbu liczy, że choć Amber wystawił stocznię do wiatru, uda się znaleźć dla niej inwestora. Pojawił się nowy chętny.

Resort skarbu liczy, że choć Amber wystawił stocznię do wiatru, uda się znaleźć dla niej inwestora. Pojawił się nowy chętny.

Pojawił się nowy zainteresowany udziałem w prywatyzacji Stoczni Szczecińskiej Nowej. Zdzisław Gawlik, wiceminister skarbu odpowiedzialny za branżę, poinformował o tym wczoraj posłów z sejmowej komisji skarbu.

— Rano otrzymaliśmy list intencyjny w tej sprawie. To inwestor branżowy z 80-letnią tradycją Jego tożsamości oczywiście nie ujawnię — mówi Zdzisław Gawlik.

Wiceminister dodaje, że firma, która wczoraj wyraziła formalne zainteresowanie Stocznią Szczecińską Nową, kontaktowała się już w tej sprawie z resortem. Wówczas jednak w sprawie Nowej i Stoczni Gdynia trwały wyłączne negocjacje ze spółką Amber należącą do znanego przedsiębiorcy, Przemysława Sztuczkowskiego, właściciela Złomreksu.

— Chcieliśmy być lojalni wobec partnera. Dlatego odesłaliśmy inwestora do Ambera, sugerując, by porozumiał się w tej sprawie z panem Sztuczkowskim — wyjaśnia Zdzisław Gawlik.

Z negocjacji ze spółką Sztuczkowskiego, których termin był wielokrotnie przedłużany, ostatecznie nic nie wyszło. Ku zaskoczeniu ministerstwa, 12 maja Amber, powołując się na negatywną projekcję finansową przygotowaną przed doradców, wycofał się z rozmów w sprawie obu stoczni.

— Amber poinformował nas wówczas, że inwestor branżowy, którego do niego skierowaliśmy, podziela jego opinię o nieopłacalności projektu. Zdaniem niedoszłego nabywcy, stocznie nie byłyby w stanie wypracować zysku w ciągu 5 lat. Dysponujemy oświadczeniami zarządów obu stoczni, że w projekcjach przygotowanych przez Ambera przyjęto błędne założenia, co doprowadziło do fałszywych wniosków — mówi wiceminister.

Resort skarbu liczy, że ponowne zgłoszenie się zainteresowanego inwestora branżowego to szansa, by nareszcie sprywatyzować stocznię. Agencja Rozwoju Przemysłu, która nadzoruje spółkę, przekonuje, że od ubiegłego roku sytuacja Nowej bardzo się poprawiła dzięki renegocjowaniu niekorzystnych kontraktów. Potencjalne straty z ich realizacji udało się zmniejszyć z 1,5 mld zł do około jednej czwartej tej kwoty.

Termin składania ofert w kolejnym podejściu do prywatyzacji stoczni upływa 2 czerwca. Zaproszenia mają trafić do ponad 70 podmiotów, które w ubiegłym roku odpowiedziały na ofertę w sprawie stoczni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AMB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu