Jest tanio? Spółki kupują

opublikowano: 01-08-2018, 22:00

Trzy spółki, których wartość rynkowa jest niższa od księgowej, chcą skupu akcji własnych.

Decora, Introl i Herkules — te spółki łączy nie tylko status giełdowych maluchów (kapitalizacja największego w tym gronie Herkulesa to 136 mln zł), ale także fakt, że ich wycena jest mniejsza od wartości księgowej. Zarząd każdej z firm postuluje więc skup akcji własnych. Najwięcej na ten cel zarezerwować chcą władze Decory, które chcą od akcjonariuszy otrzymać upoważnienie do wydania nawet 45 mln zł w ciągu pięciu lat. Znaczącą pozycję w akcjonariacie mają fundusze emerytalne i inwestycyjne, ale największym pakietem dysponuje prezes Włodzimierz Lesiński (ma niespełna 30 proc.).

W Herkulesie fundusze też sporo znaczą, a zgoda na buy back już jest. Właśnie ustalono na 4,2 zł jednostkową cenę skupu w drugiej transzy (obejmuje 1 mln walorów, to 2,3 proc. kapitału zakładowego). Skup zostanie przeprowadzony w drodze oferty sprzedaży, skierowanej do wszystkich akcjonariuszy. W czerwcu spółka odkupiła już 1 mln walorów. Herkules posiada 8,39 proc. akcji własnych, a przyjęty przez zarząd program skupu dotyczy do 3,5 mln walorów, stanowiących 8,07 proc. kapitału. Na ten cel zarezerwowano 13,18 mln zł. Natomiast zarząd Introlu zwołał na 31 sierpnia walne zgromadzenie, które może zdecydować m.in. o skupie do 1 mln akcji własnych. Kwota, zarezerwowana na skup, to 4 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu