Jest układ w GetBacku

opublikowano: 06-06-2019, 22:00

Kolejny krok w postępowaniu układowym windykatora za nami. Decyzję sądu można jednak zaskarżyć.

Po 13 miesiącach od złożenia wniosku o przyspieszone postępowanie układowe, sąd zatwierdził układ GetBacku z wierzycielami. Został on przegłosowany w styczniu 2019 r., ale bez decyzji o zatwierdzeniu układu przez sąd nic z tego nie wynikało. Zresztą samo zatwierdzenie układu też niewiele zmienia. Decyzję można zaskarżyć. By układ był realizowany, decyzja o jego zatwierdzeniu musi stać się prawomocna. Największą grupą wierzycieli GetBacku są obligatariusze niezabezpieczeni. Układ oznacza dla nich zwrot 25 proc. pożyczonych windykatorowi pieniędzy w ciągu ośmiu lat z pominięciem jakichkolwiek odsetek. Sam Get- Back — jako spółka — ma pozostać pod kontrolą funduszu Abris. Tuż przed przedstawieniem ostatecznych propozycji układowych zarząd GetBacku usunął z nich konwersję długu na akcje, w wyniku czego to wierzyciele staliby się właścicielami GetBacku. Było to uzgodnione z radą wierzycieli, ale nie wszystkim jej członkom się podobało. Mariusz Wójcik, członek rady wierzycieli reprezentujący jedną z grup obligatariuszy detalicznych, próbował zablokować uchwałę rady o rezygnacji z konwersji, ale mu się nie udało. Uznał, że rada nie reprezentuje wierzycieli i złożył rezygnację.

W trakcie styczniowego zgromadzenia wierzycieli dwóch obligatriuszy zgłosiło wniosek o dopisanie konwersji do układu. Pod presją sali wariant z konwersją długu na akcje złożył nadzorca sądowy. Wcześniej przyznał, że właściwie nie chciał składać swoich propozycji, bo to, co miał przygotowane, było bardzo podobne do propozycji zarządu. Przypominał, że akcje GetBacku są warte zero, a konwersja może przedłużyć uprawomocnianie się układu i po chwili… wycofał wariant z konwersją długu na akcje. Nie był pewien, czy przegłosowanie konwersji będzie wymagało zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Na stole pozostała tylko propozycja zarządu. Nad nią głosowali wierzyciele, przy czym tak naprawdę zdecydował głos kuratora obligatariuszy. Zbiorczo głosował za większość inwestorów detalicznych, a od samego początku zapowiadał, że zagłosuje w zgodzie z opinią rady wierzycieli.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane