Jesteśmy świadkami technologicznej rewolucji

opublikowano: 31-05-2017, 19:00
aktualizacja: 31-05-2017, 19:05

Powinniśmy skoncentrować się na tworzeniu nowych, autorskich technologii. Skorzystać przy tym możemy z najnowocześniejszych rozwiązań dostępnych na świecie i umiejętności zdolnych rodzimych inżynierów. To oni są siłą polskiej gospodarki - twierdzi Beata Stelmach, prezes GE na Polskę i Kraje Bałtyckie.

Czy polska gospodarka jest otwarta na innowacje i nowe technologie?
 
Nie mamy innego wyjścia, musimy być otwarci na innowacje. Wciąż jest wiele sektorów, które wymagają modernizacji. Jednym z nich jest energetyka - spora część infrastruktury jest przestarzała i trzeba ją wymieniać na nową.
 
Chodzi jednak o to, by tworzyć nowe rozwiązania, zamiast powielać te już istniejące, rozpowszechnione na bardziej rozwiniętych rynkach.
 
Obecnie świat cyfrowy przeplata się ze światem rzeczywistym. Rozwiązania, które mogą zostać zastosowane w nowych projektach, dają szansę na wypracowanie oszczędności, wyeliminowanie usterek i prognozowania błędów w zarządzaniu. Jeśli po nie sięgniemy, będziemy już krok przed konkurencją.
 
Jakie są największe wyzwania w tym zakresie?
 
Innowacyjne usługi, rozwiązania, produkty nie leżą na półce i nie czekają, aż je z niej zdejmiemy. Trzeba je samemu wypracować. Ważne jest też tworzenie ekosystemu sprzyjającego powstawaniu innowacji, czyli rozwiązań, których nie jesteśmy dziś nawet w stanie zdefiniować.
 
Jak drogie jest wprowadzanie na rynek innowacji? Ile GE wydaje na badanie i rozwój?
 
W skali globalnej wydajemy 5,5 mld USD rocznie. W Polsce na badania i rozwój przeznaczamy ponad 100 mln USD.
 
Centrum inżynieryjne, które prowadzimy razem z Instytutem Lotnictwa, zatrudniające ok. 2 tys. osób, jest świetnym przykładem laboratorium, w którym wypracowywane są najnowocześniejsze rozwiązania. A inżynierowie w naszym kraju są nie tylko dobrze wykształceni i przygotowani, ale mają też właściwe podejście do pracy. W Polsce zawsze podkreślamy naszą przedsiębiorczość. A to przecież nic innego, jak poszukiwanie nowych, innowacyjnych rozwiązań.
 
Jak bardzo technologie zmieniają świat?
 
Założyciel GE, Thomas Edison, powiedział kiedyś, że niebawem zaprzęgniemy siły natury, by dla nas pracowały, a na kongresie Impact w Krakowie Bertrand Piccard z Solar Impulse opowiadał już o tym, jak skonstruowany został samolot zasilany energią słoneczną. To, co 125 lat temu było marzeniem, dziś zostało zrealizowane. Piccard zaznaczył, że nie wolno naśladować osób, które mówią, że coś jest niemożliwe, ponieważ nie znamy przyszłości.
 
Nad czym obecnie pracuje centrum inżynieryjne GE?
 
Inżynierowie w Warszawie otrzymali m.in. zadanie zaprojektowania turbosprężarki do silnika samolotowego. To pierwszy nasz produkt, który w całości zostanie wyprodukowany w Europie. Dotychczas znaczna część prac realizowana była w Stanach Zjednoczonych.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu